Pôvabné uličky starej Havany aj kúpanie s rajami. Ako vyzerá plavba tropickým Karibikom?

S partiou dvanástich Čechov a Slovákov sme sa rozhodli vymeniť pochmúrne februárovú Prahu za exotické koktaily, nekonečné piesočné pláže a azúrové more. Vyrazili sme totiž na dvanásť dní do slnečného Karibiku. Počas cesty, od nástupu do lietadla až po návrat, nám spoločnosť robila česká sprievodkyňa Jana, vďaka ktorej sme spoznali lokálny život aj históriu a odviezli si trebárs aj vyhlásené kubánske cigary takmer zadarmo. Začítajte sa do nášho dobrodružstva!

S partiou dvanástich Čechov a Slovákov sme sa rozhodli vymeniť pochmúrne februárovú Prahu za exotické koktaily, nekonečné piesočné pláže a azúrové more. Vyrazili sme totiž na dvanásť dní do slnečného Karibiku. Počas  cesty, od nástupu do lietadla až po návrat, nám spoločnosť robila česká sprievodkyňa Jana, vďaka ktorej sme spoznali lokálny život aj históriu a odviezli si trebárs aj vyhlásené kubánske cigary takmer zadarmo. Začítajte sa do nášho dobrodružstva!

Slnkom zaliate pláže legenrdárneho Varaderaa

Cesta za karibskou exotikou pre nás začala ráno na pražskom letisku Václava Havla, kde sme po prvotnom zoznámení nasadli do lietadla smer Paríž, odkiaľ sme pokračovali ďalej do kubánskej Havany. Toľko sme sa tešili, že nám let cez Atlantik pripadal len ako chvíľka ... a zrazu sme tam boli! Tropické podnebie nás privítalo hneď pri výstupe z lietadla a zimna Praha ako by bola preč. Od nášho cieľa nás delil už len prejazd autobusom a o dve hodiny neskôr sa pred nami otvoril slávny polostrov Varadero a s ním i hotel Solymar Barceló. Stavba z 30. rokov nás na prvý pohľad zaujala zaujímavou architektúrou. K areálu priliehali aj malé vilky obklopené nádhernými záhradami s najrôznejšími exotickými rastlinami a stromami. K tomu samozrejme nechýbala ani typická karibská pláž s jemnými bielym pieskom a azúrovým morom.

Pobyt nám spríjemňoval dostatok lahodného jedla, kde bolo na výber z množstva čerstvých rýb i ďalších miestnych špecialit.

Na mieste sme sa zišli so sprievodcom - Kubáncom, ktorý ale plynule ovládal češtinu. Pútavo nám predstavil celé letovisko a ponúkol aj výlety po miestnych zaujímavostiach. Nakoniec ale nad výletováním vyhralo kúpanie a relax na pláži.

I ten sa dal ale ozvláštniť - k dispozícii bola prechádzka miestnom katamaránom ku krásnym koralovým útesom. Okolo nich sme mohli šnorchlovať a prehliadnuť si tak pekne zblízka najrôznejšie druhy tropických rýb a ďalších morských živočíchov.

Pôvabnými uličkami starej Havany

Štvrtý deň sme sa museli so slnečným Varaderom rozlúčiť. Počas návratu do Havany nás cesta viedla severným pobrežím Kuby a pred nami sa tak rozprestrel krásny výhľad na Atlantický oceán. Po najvyššom moste ostrova sme prechádzali nádherným údolím Yumurí s poslednými zvyškami kubánskej prírody, ktoré v minulosti našťastie nepodľahli intenzívnemu poľnohospodárstvu. Večer nás privítala krásne osvetlená Havana aj starý prístav, z ktorého viedli naše kroky priamo na palubu výletnej lode MSC Opera.

Tá ale ešte zostávala niekoľko dní v prístave, a preto sme čas využili na prehliadku historickej Havany. Nevynechali sme žiadnu dôležitú pamiatku a spoločne so sprievodkyňou Janou sme prešli Havana Vieja - Starú Havanu so štyrmi hlavnými námestiami, ktoré spájajú zachovalé uličky plné krásnych koloniálnych palácov, múzeí i kostolov. Medzi hlavné atrakcie patrí katedrála sv. Krištofa, kde boli svojho času uložené pozostatky slávneho moreplavca Krištofa Kolumba, ďalej kostol sv. Františka či námestie Placa des Armas s Palácom guvernéra zo 16. storočia.

Samozrejme sme nezabudli ani na slávnu nákupnú triedu Obispo, ktorá je vyhlásená svojim nočným životom, barmi i reštauráciámi. Neďaleko prístavu sme zavítali aj do liehovaru slávneho rumu Havana Club. Jeho návštevu sme napokon zamenili za praktickú ochutnávku na námestí Placa Vieja, kde sme za rytmov živej kubánskej kapely vyskúšali Nielen kubánsky rum, ale aj jediné čapované pivo na ostrove. Pre veľký úspech sme sa do rovnakej Pivárne počas ďalších dní ešte niekoľkokrát vrátili.

 

 

Po stopách Ernesta Hemingwaya

Kubu si zamiloval aj Ernest Hemingway, jeden z najvýznamnejších amerických spisovateľov 20. stor. Jeho vila na okraji Havany je veľkou turistickou atrakciou, avšak vďaka nepravidelnej otváracej dobe sme ju nemohli navštíviť. Voľný čas sme preto využili k objavovaniu ďalších krás mesta a zavítali ku Kapitolu, ktorý bol postavený podľa rovnomennej americkej budovy. Nutné je však podotknúť, že ten kubánsky je samozrejme o 1 m vyšší! Naše kroky potom viedli späť na Obispo k baru Floridita s najlepším kokteilom Daiquiri široko ďaleko, na ktoré takmer každý deň chodieval nami už spomínaný Hemingway. Precházku sme zakončili na nábreží s bývalým Prezidentským palácom, ktorý dnes slúži ako Múzeum revolúcie, a niekoľkými mohutnými historickými pevnosťami.

Ku Kube samozrejme patria aj cigary, ktoré sa preslávili po celom svete. Továreň neďaleko Kapitolu bola však uzavretá a v obchode si za slávne Cohiba účtovali nemalé peniaze. Naprázdno sme ale domov neodišli. Vďaka kontaktom našej sprievodkyne nám pravé kubánske cigary priviezla pani Helena, Češka, ktorá na ostrove žije už niekoľko desiatok rokov.

Deň na mori

Siedmy deň konečne zdvíhame kotvy! Dopoludnia sme ešte strávili v Havane nákupom suvenírov či posledným pivom v obľúbenej pivnici a potom už hurá smer Jamajka. Počas odchodu sa nám z hornej paluby rozprestrel nádherný výhľad na celé mesto s jeho nezabudnuteľnou atmosférou a urobil tak krásnu bodku za naším kubánskym dobrodružstvom.

Cestovanie výletnou loďou má jednu nespornú výhodu. Je neuveriteľne pohodlné. Namiesto tlačeniu sa v sedadlách lietadla alebo autobusu na nás čakal plávajúci hotel aj zábavné centrum v jednom balení. Popri skvelému jedlu tu nájdete množstvo aktivít od športovania po kultúrne vyžitie. Každý si tak deň na mori užil podľa svojho gusta.

 

Za uvoľnenou atmosférou tropickej Jamajky

S ďalším ránom sme zakotvili pri brehoch ostrova presláveného hlavne uvoľnenými tóny jamajského reggae. Z prístavu Montego Bay na západnej strane ostrova sme sa súkromným autobusom vydali až k dedine Nine Mile, ktorá je cieľom všetkých milovníkov slávneho speváka Boba Marleyho. Cestou sme prechádzali vnútrozemím ostrova, ktoré sa pýši neporušenou krajinou s autentickými dedinkami vzdialenými od ruchu turistických letovísk.

Prehliadka rodného domu Boba Marleyho bola pre nás naozajstným zážitkom so všetkým. Na privítanie sme dostali jamajský drink v typických farbách žltej, zelenej a červenej. Ten sa tradične podáva zapálený a pije sa cez slamku. Po ňom už nasledovala prehliadka domu, kde Bob Marley strávil veľkú časť svojho života. Tým nás previedol svojrázny sprievodca Mr. Crazy, ktorý svoju prezývku nezískal nadarmo. Pravý Rastafarián a tiež vyznávač uvoľneného jamajského života nám ukázal miesta, kde Bob Marley býval i napísal svoje najznámejšie hity.

Vedľa domu sa nachádza jeho hrobka, v ktorej je pochovaný aj so svojou rodinou. Turisti aj miestni tam chodia uctiť jeho pamiatku, preto tu nájdete slušnú zbierku typických jointov. Tie sa stali jedným zo symbolov nezávislého života hudobnej ikony. Celú prehliadku nás sprevádzali tóny jamajského reggae, ktoré tu hrali miestni hudobníci a samozrejme i vôňa marihuany, ktorú bez prestania fajčil náš sprievodca.

S úsmevom na perách sme sa potom vydali na pobreží ostrova do vyhláseného jamajského letoviska Ocho Rios, kde sme samozrejme nevynechali slávne kaskádovité vodopády Dunn's river falls. Tie sú obklopené tropickými záhradami a stekajú priamo na piesočnú pláž. Pozvoľné kaskády umožňovali skupinkám návštevníkov držiacich sa za ruky výstup vodou až na vrchol vodopádov. Boli tak pre nás príjemným osviežením v horúcom počasí. Jamajskej putovanie sme zakončili prejazdom mesta Ocho Rios a cestou po severnom pobreží ostrova, počas ktorej nás svojím výkladom a hlavne spevom bavila aj sympatická miestna sprievodkyňa.

 V mori s rajami

Ďalší deň sme doplávali k brehom Kajmanských ostrovov. Tu sme využili ponuky spoločnosť MSC a vyrazili za miestnou atrakciou - kúpanie s morskými rajami. Naše plány sa ale prekazili v momente, keď sa nepodarilo naštartovať pripravenú loď. Naše sklamanie ale našťastie odvrátila sprievodkyňa Jana, ktorá pohotovo dohodla rovnaký výlet s inou spoločnosťou. Náhradná loď nás tak bezpečne odniesla na priezračnú plytčinu, ktorú križovali morské raje.

Po návrate sme mali ešte chvíľu na prechádzku hlavným mestom Kajmanských ostrovov - George Town, ktorú sme využili pre nákup suvenírov, medzi ktorými nemohli chýbať miestne rumy. Zvyšok dňa sme strávili na palube MSC Opera a plavbou na našu poslednú zastávku.

 Po mayských pamiatkach

Pestrý program plavby krásne doplnila zastávka na mexickom ostrove Cozumel, ktorý sme však krátko po priplávaní opustili. Rozhodli sme sa totiž preplávať na pevninu a navštíviť tretí najslávnejší mayský archeologický areál Tulum, ktorého krása je ešte znásobená tým, že sa celý areál nachádza ako jediný na pobreží mora. Do histórie Tulum vrátane zaujímavostí zo života starých Mayov nás ochotne zasvätil miestny sprievodca. Počas spoločnej prechádzky sme videli mayskú pyramídu, chrámy aj obytné domy. Netradičným spestrením boli exotické leguány vyhrievajúce sa pozdĺž cesty. Prehliadku sme zakončili kúpaním na piesočnej pláži a nákupom suvenírov. Príjemnou bodkou bola ochutnávka miestnych likérov a vyhlásenej mexickej čokolády podľa receptúry starých Aztékov. Nemohla chýbať ani tequilla, tradičná mexická pálenka.

 

Ďalší deň sa pred nami znovu objavila silueta Havany a nám bolo jasné, že plavba na výletnej lodi MSC Opera je na konci. Počas spiatočného letu do zmrznutej Prahy nás však hriali spomienky na tropický raj uprostred Karibiku aj krásne zážitky ...

Napsala Jana Pfeiferová