Dubaj

Dubaj / Spojené arabské emiráty

Moderná metropola Dubaj ležiaca na pobreží Perzského zálivu je hlavným mestom druhého najväčšieho a najdôležitejšieho zo siedmich emirátov, ktoré od r. 1971 tvoria Spojené arabské emiráty. Búrlivo sa rozvíjajúce veľkomesto v podstate rastie pred očami, zároveň je ale miestom, na ktorom si podávajú ruky pevné islamské tradície s vymoženosťami a luxusom západného sveta. Dubaj je mestom slávnych a bohatých, mestom extrémov aj superlatív, kde okrem luxusných hotelov a mrakodrapov nájdete aj tradičné tržnice a prekrásne mešity.

Málokto o Dubaji počul ešte pred tým, než tu bola v r. 1969 objavená ropa. Pravdou však je, že to, čo dnes nazývame Dubajom, bývalo medzinárodným centrom obchodu s luxusným tovarom dávno pred objavením ropy, rodinou Maktoumovou, a dokonca aj pred islamom. Miestni kmeňoví vládcovia, neskorší šejkovia, čoskoro pochopili, že v oblasti ležiacej na križovatke starovekých obchodných trás spájajúcich arabský svet s indickým subkontinentom, treba zarábať peniaze na privítaní cudzincov. Táto myšlienka bola hnacím motorom všetkého diania a prosperity, ktorá začala prudko rásť na konci 19. stor., keď sa v dvoch tradičných osadách Deira a Burj Dubai usídlili iránski kupci, ktorých nalákali na výhodné colné podmienky šejka Maktouma Bin Hasher Al Maktouma. Objavenie ropy v 20. stor. potom len posunulo tradičný obchod so zlatom, luxusnými predmetmi a perlami do novej dimenzie. Vďaka nespočetnému bohatstvu z čierneho zlata a šikovnosti šejka Rashida Maktouma potom obe osady vyrástli priamo raketovou rýchlosťou a spojili sa v jedno veľkomesto, ktoré dnes nazývame Dubaj. Jeho syn Mohamed kráča v šľapajách svojho otca a mesto, ktoré malo ešte v r. 1975 iba 180 tis. obyvateľov, je dnes metropolou s viac ako 2,5 miliónmi rezidentov z celého sveta. Dubajská ropa je dnes už takmer vyčerpaná. Vďaka prezieravosti rodiny Maktouma je však miestna ekonomika z 96% závislá od príjmov zo služieb, bankovníctva, obchodu a cestovného ruchu. Mohutná výstavba tak môže pokračovať smelo ďalej a možno očakávať, že Dubaj bude o pár rokov mestom, ktoré nebude mať vo svete obdobu. Už dnes luxusné hotely, obrie nákupné centrá, supermoderná architektúra a nespočetné zábavné atrakcie prilákajú viac ako 20 miliónov turistov ročne a možno predpokladať, že sa ich počet bude neustále zvyšovať.

Počas návštevy Dubaja by žiadny turista nemal vynechať prechádzku v starej časti Deira a Burj Dubai s historickou štvrťou Al Bastakiya s historickými domami, múzeom v pevnosťou Al Fahidi z 18. stor. či tradičnou tržnicou so zlatom a korením. Ďaleko impozantnejší je však nový Dubaj s mrakodrapom Burj Khalifa, ktorý je so svojimi 828 m najvyššou stavbou sveta, nádherné rezidenčné štvrtí Dubaj Marina, s umelými palmovými ostrovy či obrími obchodnými domami.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Burj Khalifa

- Dubai Mall s fontánou

- Gold a spice souk

- Dubai Marina

- štvrť Al Bastakiya

- pevnosť Al Fahidi

 

Vychutnajte si miestne špeciality

Čokoláda z ťavieho mlieka

Špeciality z ťavieho mäsa (hamburgery, atď.)

Datle

Manousheh - kúsky mäsa so slaným syrom Akkawi, korením a zeleninou zabalené v pita chlebe

Kousa mahshi - baklažány alebo cukety plnené korenistou ryžou a zeleninou

Kellaj - grilovaný pita chlieb s halloumi syrom

Knafeh – „kráľovná arabských dezertov“ - torta z tenkých rezancov vyprážaného cesta plnená sladkým syrom ochuteným ružovou vodou a pistáciami


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Lodě kotví v přístavu Port Rashid - Dubai Cruise Terminal. Taxíkem je to do přístavu z letiště přibližně 25 minut. 


Plavby do Dubaja

Juhoafrická republika, , Maurícius, Omán, Spojené arabské emiráty z Kapského Mesta na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Juhoafrická republika, , Maurícius, Omán, Spojené arabské emiráty
Nalodenie: Kapské Město, Juhoafrická republika
Vylodenie: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvanie: 17 nocí