Marmaris / Turecko
Tridsaťtisícový Marmaris ležiaci v juhozápadnom Turecku na pobreží Egejského mora patrí medzi obľúbené letoviská. Prístav v malebnej zátoke s pohorím Taurus v pozadí je ideálnym miestom pre trávenie letnej dovolenky aj dobrým východiskovým bodom pre poznávanie západnej časti tureckej riviéry.
Historické vykopávky preukázali, že oblasť bola osídlená už pred viac ako 5000 rokmi. Marmaris tak patrí medzi najstaršie osady tureckého pobrežia. V 6. stor. pred n. l. bolo mesto známe ako Physkos a patrilo do starovekej krajiny Kárie. Ruiny akropoly sú stále viditeľné na kopci severne od súčasného prístavu. V 4. stor. pred n. l. sa mesta počas svojich dobyvačných výprav zmocnil Alexander Macedónsky a do miestnej vojenskej pevnosti umiestnil svoju trvalú vojenskú posádku. S príchodom Turkov bol Physkos premenovaný na Marmaris - podľa slova „mermer“ = mramor. V okolí sa totiž nachádzali mramorové ložiská a prístav tak hral prominentnú úlohu v obchode s touto vzácnou surovinou. Skutočne veľký význam získal Marmaris až v 16. stor., keď sa stal hlavným oporným bodom pre flotilu mocného sultána Sulejmana I., ktorý sa snažil vytlačiť rytierov Rádu sv. Jána z neďalekého ostrova Rodos. V r. 1523 bolo jeho úsilie korunované úspechom. Rytieri boli nútení ostrov opustiť, a tým Sulejmanovi nestálo už nič v ceste k ovládnutiu celého východného Stredomoria. Rád sv. Jána sa presunul na Maltu, kde sa jeho členovia neskôr preslávili ako Maltézski rytieri. V r. 1798 tu zakotvil admirál Nelson so svojou flotilou na ceste do Egypta, kde sa chystal stretnúť s Napoleonovým vojskom. Zemetrasenie v r. 1958 ale mesto takmer zrovnalo so zemou. Historické jadro vrátane hradu, našťastie, zostalo takmer nepoškodené.
Počas rekonštrukcie v r. 1979 bol hrad zmenený na múzeum s výstavnými sálami, bazárom a Otomanským karavansarajom a stal sa tak jednou z hlavných atrakcií mesta. V Marmarise môžete nájsť aj príjemnú pláž, peknú promenádu s množstvom obchodov a reštaurácií a niekoľko akvaparkov.
Asi 85 km od Marmarisu sa nachádza mesto Daylan, ktorým preteká rovnomenná rieka spájajúcej jazero Köyceǧiz s Egejským morom. Väčšinu návštevníkov láka predovšetkým plavba údolím rieky s krásnou krajinou a mokradím. Súčasťou výletu je aj zastávka pri starovekom lýkijskom meste Kaunos s amfiteátrom a bazilikou, ku ktorej patria aj impozantné kráľovské hrobky vytesané v skale nad riekou. Ďalšou atrakciou sú aj prírodné bahenné kúpele či pláž Iztuzu, ktorá je hniezdiskom morských korytnačiek.
Miesta, ktoré stojí za to vidieť:
- Marmaris Marina
- rieka Dalyan
- kráľovské hrobky Kaunos
- Iztuzu Beach
- Marmaris Beach
Vychutnajte si miestne špeciality...
Kebap – opekané mäso v pita chlebe so zeleninou
Lahmacum – turecká polodlhá pizza s mletým mäsom
Karniyarik – kúsky mäsa osmažené s baklažánom, cesnakom, paradajkami a petržlenom
Yapraksarma – vínne listy plnené ryžou, zeleninou a korením
Airan – slaný jogurtový nápoj
Raki – silný anízový destilát