Trieste
Trieste

Plavby v okolí

Trieste / Taliansko

Prístav Terst je hlavným mestom talianskeho regiónu Friuli – Venezia Giulia a provincie Trieste. Centrum s dlhou históriou ležiace na jadranskom pobreží bolo od začiatku dôležitou križovatkou, na ktorej sa stretávali vplyvy západu, východu i severu. V súčasnej chvíli má aj so svojimi 200 tis. obyvateľmi skôr provinčnú atmosféru, ktorá je však kompenzovaná blízkosťou niekoľkých svetoznámych atrakcií.

Od doby staroveku bol Terst významným prístavom na rozhraní Talianska a slovanských krajín. Oblasť bola osídlená už v praveku a vôbec prvé sídlo tu založili Ilýri asi v 10. stor. pred n.l. V r. 177 pred n. l. sa oblasť stala súčasťou Rímskej ríše a Terst sa tak razom ocitol na obchodnej trase z neďalekej Aquileie do Istrie. Význam prístavu rýchlo rástol, rovnako ako počet jeho obyvateľov. Do dnešných dní sa v historickom centre zachovalo niekoľko zaujímavých antických pamiatok vrátane základov pôvodnej baziliky. Po rozpade Západorímskej ríše sa mesto dostalo do rúk Byzancie, Franskej ríše i Benátčanov, ktorí na kopci nad mestom postavili mohutnú pevnosť, tá dnes slúži ako múzeum. V r. 1378 sa mesto stalo súčasťou habsburskej monarchie, kam patrilo s niekoľkými prestávkami až do konca 1. svetovej vojny. Najslávnejšie obdobie histórie Terstu začalo ale až v 19. stor., vtedy sa stal najväčším a najdôležitejším prístavom habsburskej monarchie. Z toho dôvodu tu pôsobil aj arcivojvoda Maximilián, brat cisára Františka Jozefa I., ktorý zastával pozíciu admirála rakúskeho vojnového námorníctva. Asi 7 km od mesta si tiež nechal postaviť zámok Miramare, ktorý počas niekoľkých rokov obýval so svojou manželkou Charlottou. Na začiatku 20. stor. bol Terst bohatým kozmopolitným mestom, kde sa zdržiavali také osobnosti, ako Sigmund Freud alebo James Joyce. Po r. 1918 zlatá éra mesta bohužiaľ skončila a z prístavu sa postupne stalo skôr provinčné centrum.

 

Mnoho turistov využíva Terst ako dobrý východiskový bod pre poznávanie blízkeho pohoria Kras nachádzajúceho sa prevažne na slovinskom území. Jeho súčasťou sú aj slávne Škocjanské jaskyne, ktoré patria medzi najväčšie krasové jaskyne sveta. Podzemná rieka Reka tu vybudovala obrovský podzemný kaňon, ktorý dnes patrí medzi hlavné turistické atrakcie Slovinska. Len niekoľko kilometrov od jaskýň sa nachádza svetoznámy žrebčín V Lipici, ktorý bol za Rakúsko-Uhorska úzko spojený so španielskou jazdeckou školou vo Viedni. Slávne lipicany zdobili nejeden šľachtický dvor Európy a aj dnes je v areáli žrebčína možné pozrieť si ich jazdecké predstavenie.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Terst – Piazza Unita d´Italia
  • Terst – katedrála San Giusto Martire
  • zámok Miramare
  • žrebčín v Lipici
  • Škocjanské jaskyne

 

Vychutnajte si miestne špeciality:

Jota - tradičná strukovinová polievka s klobásou

Rotolo do spinaci in straz - špenátová rolka

Sardoni impanai - sardinky vyprážané v trojobale

Capuzi Garbi in tiecia - údené mäso či klobásky s kyslou kapustou a pečivom

Lasagne aisemi di Papavero - široké rezance s omáčkou z masla, cukru a maku

Grappa - pálenka z hroznového vína

Vína - biele i červené


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Trieste

Taliansko, Chorvátsko z Trieste na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Taliansko, Chorvátsko
Nalodenie: Trieste, Taliansko
Vylodenie: Marghera (Benátky), Taliansko
Trvanie: 3 noci

Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Malta z Trieste na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Malta
Nalodenie: Trieste, Taliansko
Vylodenie: Messina, Taliansko
Trvanie: 7 nocí

Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Malta, Španielsko z Trieste na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Malta, Španielsko
Nalodenie: Trieste, Taliansko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 10 nocí

Plavby do Trieste

Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Nórsko na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Nórsko
Nalodenie: Marghera (Benátky), Taliansko
Vylodenie: Trieste, Taliansko
Trvanie: 7 nocí