Amalfi

Amalfi / Taliansko

Na západnom pobreží Talianska len 70 kilometrov južne od Neapola sa na brehu Tyrhénskeho mora rozkladá Amalfi. Mesto v zálive Salerno a rovnomennej provincii má asi 5 tisíc obyvateľov.

Od roku 839 do doby okolo roku 1200 bolo Amalfi sídlom mocnej námornej republiky, známej ako Duchy of Amalfi, a významným obchodným centrom Stredomoria. V polovici 14. storočia bolo mesto zmetené cunami, v stredoveku potom bolo známe ako centrum vzdelanosti s uznávanými školami práva a matematiky. V 20. a 30. rokoch 20. storočia sa Amalfi stalo vyhľadávanou prázdninovou destináciou britskej smotánky a obľúbeným cieľom turistov zostáva dodnes.

Amalfi je zasadené v dramatickej krajine priamo pod strmými útesmi talianskeho juhozápadného pobrežia pri päte hory Monte Cerreto, vypínajúcej sa do nadmorskej výšky 1 315 metrov. Pobrežie sa môže pochváliť rozprávkovými domčekmi s farebnými fasádami, postavenými priamo vo svahoch, vďaka ktorým bola oblasť zapísaná do Zoznamu UNESCO.

Z čias najväčšej slávy Amalfi sa dochovala arabsko-normanská Katedrála svätého Ondreja, hľadiaca na námestie Piazza Duomo v samom centre mesta. Katedrála sa datuje do 11. storočia a pýši sa neskorobarokovým interièrom a byzantskou fasádou s maľbami svätých, vrátane svätého Ondreja, patróna mesta, ktorého pozostatky sú tu stále ukryté.

Medzi rokmi 1266 a 1268 bol postavený Chiostro del Paradiso, Rajský kláštor, využívaný váženými amalfskými rodinami ako cintorín. Jeho biele stĺpy a oblúky odrážajú vplyv arabského sveta a dodnes sú tu vidieť rímske a stredoveké piliere, sarkofágy alebo pozostatky katedrálnej fasády.

Zbrojnica námornej republiky slúžila k výstavbe, oprave a úschove vojnových lodí, ktoré v ranom stredoveku patrili medzi vôbec najväčšie v Stredomorí. Dnes si tu návštevníci môžu prezrieť niekoľko ich modelov a ďalšie artefakty či pravidelne organizované umelecké expozície.

Amalfi má dlhú tradíciu výroby ručného papiera: bolo jedným z prvých miest v Európe, v ktorých sa papier začal po vzore arabských krajín vyrábať. Dozvedieť sa viac o tomto remesle môžu návštevníci v Múzeu ručného papiera v historickom papierovom mlyne s reštaurovanými a plne funkčnými strojmi a zariadeniami na výrobu papiera, ktorému sa tu hovorí bambagina.

Obľúbené sú prechádzky na člne cez Smaragdovú jaskyňu južne od Amalfi a, samozrejme, návšteva početných pláží nádherného pobrežia. Priamo v centre mesta sa nachádza pekná Marina Grande, len na člne je potom dostupná pláž Fiumicello, vtesnaná medzi dramatické útesy.

Komu zostane čas, môže na palube trajektu vyraziť na ostrovček Capri v Neapolskom zálive a užiť si tu prieskum malebných zátok a jaskýň alebo skvelé šnorchlovanie. Len hodinu jazdy severne od Amalfi sa potom rozkladajú Pompeje a Herkulaneum, mestá pochované v roku 79 po výbuchu Vezuvu pod vrstvami sopečného popola. 

Pobrežie Amalfi je známe pestovaním olív, pomarančov a citrónov a výrobou tradičného citrónového likéru, známeho ako limoncello, ktorý spolu s tými najčerstvejšími rybami a morskými plodmi určite stojí za ochutnávku.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Cattedrale di Sant'Andrea - nechajte sa okúzliť majestátnou katedrálou z 11. storočia s prekrásnou byzantskou fasádou.

ARSENAL della Repubblica - navštívte bývalú stredovekú zbrojnicu, kde sa dnes konajú zaujímavé umelecké výstavy.

Chiostro del Paradiso - prezrite si prastarý kláštor so stĺporadím a oblúkmi inšpirovanými arabskou kultúrou.

Museo della Carta - nahliadnite do prastarej tradície výroby ručného papiera bambagina v bývalom papierovom mlyne.

Marina Grande - odpočívajt , opaľujte sa a kúpte na peknej piesočnatej pláži priamo v centre Amalfi.

Capri - užite si pokojný deň na Capri, vyrazte na prieskum pekných zátok a jaskýň i života pod morskou hladinou.

Pompei - nenechajte si ujsť návštevu mesta, pochovaného v roku 79 po výbuchu Vezuvu pod vrstvami sopečného popola.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť