Barcelona
Barcelona

Plavby v okolí

Barcelona / Španielsko

Barcelona sa nachádza v severovýchodnej časti Španielska, 90 km južne od francúzskych hraníc. Táto katalánska metropola je so svojimi 2 mil. obyvateľov druhým najväčším španielskym mestom a jedným z najväčších stredomorských prístavov. Je to pulzujúce centrum vyhlásené dobrým jedlom, svetoznámymi architektonickými skvostami aj bujarým nočným životom. Preslávila sa vďaka Letným olympijským hrám v r. 1992 a od tej doby sem mieri milióny turistov z celého sveta. Je mestom kultúry i športu, nakoniec kto by nepoznal slávny futbalový klub FC Barcelona.

 

Barcelona bola založená ako rímsky vojenský tábor menom Barcino približne v 3. stor. pred n. l. Neskoršie mesto ale na niekoľko storočí zatienila neďaleká Tarragona. Zmena nastala po rozpade Západorímskej ríše. Veľkú časť Pyrenejského polostrova totiž obsadili barbarskí Vizigóti a vybrali si Barcelonu ako svoje dočasné hlavné mesto. Ich neustále bratovražedné boje ale územiu žiadnu stabilitu nepriniesli. V r. 711 prekročila Gibraltár moslimská armáda a bez väčších problémov získala takmer celý Pyrenejský polostrov, zastavená bola až pri francúzskom Poitier. Frankovia zahájili protiútok a nakoniec získali v r. 801 spät i Barcelonu. S nanovo dosiahnutou šľachtou začalo vznikať budúce Katalánsko a Barcelona sa stala jeho hlavným mestom. S postupným vytláčaním moslimov získavala svoju dôležitosť, stala sa významným prístavom i obchodným centrom. Stále viac prosperovala, a to i vďaka spojeniu s Aragónskom do spoločného Aragónskeho kráľovstva. Zlatý vek nastal, keď kráľ Jakub I. Dobyvateľ získal od moslimov Baleárske ostrovy a Valenciu. Potom už nič nestálo v ceste tomu, aby Barcelona mohla prevziať veľkú časť námorného obchodu vo východnom Stredomorí a úspešne konkurovať Janovu i Benátkam. Po objavení Ameriky sa všetko zmenilo. Právo obchodovať s novými kolóniami získala Sevilla a Barcelona sa dostala do veľkého úpadku, ktorý skončil až príchodom priemyselnej revolúcie. Na konci 19. stor. sa stala dôležitým priemyselným centrom a radné mestá sa pustili do ambiciózneho plánu celkovej prestavby. V tom čase tu pôsobil celý rad významných umelcov a architektov, z ktorých najznámejší je bezpochyby Antonio Gaudí. Jeho unikátne stavby na čele s katedrálou Sagrada Familia sú symbolom mesta. Popri secesných pokladoch tu nájdeme aj zachované Barri Gotic - gotické centrum s Katedrálou sv. Eulálie alebo Kráľovským palácom. Na návštevu lákajú aj zaujímavé múzeá s obrazmi od Picassa alebo Dalího a samozrejme, bývalý olympijský areál alebo El Camp Nou – štadión klubu FC Barcelona.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Las Ramblas

- Gotická štvrť

- Sagrada Familia

- Monjuïc

- Španielske námestie

- Katedrála sv. Eulálie

- Gaudího domy – Casa Mila a Casa Batlló

 

 Vychutnajte si miestne špeciality ...

Paella - španielske národné jedlo s vynikajúcou kombináciou morských plodov, kuracieho mäsa a zeleniny zmiešanej so šafránovou  farebnou ryžou,

Crema catalana - puding so skaramelizovaným chrumkavým povrchom

Sangria - španielsky alkoholický nápoj z červeného vína s brandy a ovocím

Cava - šumivé vína, napr . Codorniu, Freixenet, a i.

Jamón - na slnku sušená bravčová šunka


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Lodě kotví v přístavu Barcelona Cruise Terminal na adrese Moll Adossat. V Barceloně je celkem 9 terminálů pro výletní lodě. Loď bude kotvit v některém z terminálů A-D. Při příjezdu do přístavu už loď bude viditelná ale případné směrovky ke každé lodi vás nasměrují. 

Chcem sa dostať do prístavu:


Plavby z Barcelony


Plavby do Barcelony

Taliansko, Španielsko zo Savony na lodi Costa Diadema

Loď: Costa Diadema
Trasa: Taliansko, Španielsko
Nalodenie: Savona, Taliansko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 2 noci

Španielsko, Portugalsko, Maroko, Francúzsko, Taliansko z Las Palmas na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španielsko, Portugalsko, Maroko, Francúzsko, Taliansko
Nalodenie: Las Palmas, Španielsko
Vylodenie: Savona, Taliansko
Trvanie: 8 nocí