Linec / Rakousko
V severnej časti Rakúska sa na Dunaji rozkladá tretie najväčšie mesto krajiny, Linz. Hlavné mesto Horného Rakúska leží na polceste medzi Salzburgom a Viedňou a má asi 200 tisíc obyvateľov.
Mesto bolo založené Rimanmi, ktorí mu dali názov Lentia, a prvýkrát ako Linz bolo spomenuté v roku 799. Vďaka svojej strategickej polohe bol Linz už od začiatku dôležitým obchodným centrom a preslávil ako domov matematika a astronóma Johanna Keplera alebo hudobného skladateľa Antona Brucknera. Svoje detstvo tu strávil dokonca aj nechvályhodne známy vodca Adolf Hitler a počas druhej svetovej vojny existoval neďaleko odtiaľto koncentračný kemp Mauthausen - Gusen.
Linz sa pýši nádhernou architektúrou, ktorá je zmesou štýlov od stredovekých domov v samotnom historickom centre cez stavby novo-klasicistické, novo-barokové a novo-renesančné až po diela moderné.
Hlavnou ulicou Linzu je Landstrasse, hlavným námestím potom Hauptplatz, už od 13. storočia jedno z najväčších v celej Európe vôbec. Uprostred neho sa k nebu vypína 20 metrový Svätotrojičný morový stĺp z roku 1723 a v dochádzkovej vzdialenosti sa nachádza celý rad architektonicky zaujímavých stavieb, medzi nimi napríklad Stará radnica so zvonkohrou, ktorej melódia sa mení v závislosti od ročného obdobia.
História lineckého hradu siaha až do konca 8. storočia a v bývalej rezidencii habsburského cisára Františka III. dnes na návštevníkov čaká Hornorakúske zemské múzeum, ktoré má v zbierkach na 16 miliónov predmetov, a je tak druhým najväčším múzeom prírodnej histórie v krajine. Neďaleko od hradu stojí Kostol svätého Martina, najstarší kostol v Rakúsku.
Pieskovcová Katedrála svätej Márie bola postavená medzi rokmi 1862-1924 v štýle gotického obrodenia, je vysoká takmer 135 metrov a svojou kapacitou je najväčším kostolom v krajine.
V dome Mozarthaus býval po nejakú dobu známy skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý tu dokonca skomponoval hneď niekoľko skladieb. Na vrcholku hory Pöstlingberg stojí pútnický kostol z polovice 18. storočia, jeden zo symbolov mesta. Záujemcovia sa sem môžu nechať vyviezť jednou z najstrmších železníc na svete a kochať sa odtiaľto nádhernými výhľadmi do širokého okolia.
V Linzi si na svoje prídu aj milovníci kultúry a poznania. Umelecké múzeum Lentos na brehu Dunaja je v noci krásne osvetlené a spravuje širokú zbierku moderného umenia z 20. a 21. storočia. Naproti cez rieku čaká výskumné centrum Ars Electronica,zamerané na vedu, technológiu a život v budúcnosti.
Hornorakúske mesto je dobre známe svojou lineckého tortou, ktorej prvý recept sa datuje do roku 1653, a je tak najstaršou tortou na svete. Ochutnať sa oplatí tiež štrúdľu, knedle alebo Erdäpfelkäs, nátierku zo zemiakov a syra.
Miesta, ktoré stojí za to vidieť
Hauptplatz - prejdite sa po jednom z najväčších európskych námestí a obdivujte architektúru, ktorej história spadá až do stredoveku.
Linz Schloss - prezrite si široké zbierky Hornorakúskeho zemského múzea, sídliaceho v bývalej rezidencii habsburského cisára Františka III.
Ars Electronica Center - navštívte moderné a interaktívne expozície vedeckého centra a nahliadnite trebárs aj do budúcnosti.
Pöstlingberg - Kirche - užite si pekné výhľady na Linz od pútnického kostola na vrcholku 539 metrov vysokej hory.
Mariendom - obdivujte majestátnu katedrálu z prelomu 19. a 20. storočia, druhý najvyšší a svojou kapacitou najväčší kostol celého Rakúska.
Botanisher Garten - relaxujte v nádhernej botanickej záhrade s tropickým skleníkom plným prekrásnych orchideí.
Martinskirche - nenechajte si ujsť prehliadku jedného z najstarších rakúskych kostolov, spomínaného už v roku 799.