Nice / Francúzsko
Na juhovýchode Francúzska v časti krajiny zvanej Francúzska riviéra leží len 13 km od hranice s Monakom piate najväčšie mesto krajiny a domov necelého milióna obyvateľov, Nice. Toto preslávené letovisko láka turistov na svoje tyrkysové more, skvelú kuchyňu, historické pamiatky a ponúka aj pestré možnosti zábavy a odpočinku. Len tu si môžete vychutnať pravú tvár Provence so všetkými odtieňmi.
Oblasť Nice bola osídlená už pred 400 tisíc rokmi, mesto ako také pod názvom Nikaia pravdepodobne založili okolo roku 350 pred naším letopočtom Gréci z Marseille. Mesto sa stalo významným obchodným centrom av nasledujúcich storočiach mnohokrát zmenilo vládu, až v roku 1860 konečne a definitívne pripadlo Francúzsku. Za druhej svetovej vojny bolo Nice silne bombardované, v druhej polovici 20. stor. potom zažilo veľký rozmach, a to aj vďaka turizmu. Dnes je hneď po Paríži druhým najnavštevovanejším mestom Francúzska.
Nice je bránou do nádhernej krajiny podhorí Álp, posiate dedinkami plnými umeleckých galérií a obchodov ponúkajúcich ručne vyrábané mydlo či vonné sviečky za priaznivé ceny a ďalšie suveníry ako sú levandule, provensálske bylinky alebo lokálne lisovaný olivový olej. Milovníci nákupov si prídu na svoje aj v Starom meste, ktoré je domovom najväčších nákupných arkád pod holým nebom na celej Francúzskej riviére. Priaznivci umenia budú z Nice doslova nadšení: čaká tu na nich množstvo múzeí - Musée Marc Chagall, Museée Matisse či Musée des Beaux-Arts - v ktorých môžu obdivovať diela významným svetových umelcov.
Miestne špeciality...
Kuchyňa Nice je veľmi blízka tej provensálskej a je založená na miestnych ingredienciách, ako sú olivový olej, čerstvé ryby, ovocie a zelenina.
- Pissaladiere – koláč s cibuľou a ančovičkami
- Socca – druh omelety z cícerovej múky
- Farcis Nicois – zelenina plnená zmesou strúhanky, mäsa a bylín
- Ratatouille – zmes dusenej zeleniny
- Bouillabaisse – tradičná provensálska rybia polievka
- Navettes – malé, tvrdé sušienky v tvare malých lodí často s príchuťou pomaranča
- Moules frites – varené mušle a hranolky
- Pastis – silný anízový alkoholický nápoj
Všeobecné informácie:
- Úradný jazyk: Francúzština. V turistických oblastiach je často k dispozícii anglicky hovoriaci personál. Bežne rozšírená je aj taliančina.
- Mena: Euro (EUR)
- Otváracie hodiny: Väčšina obchodov v Nice je otvorená od pondelka do soboty, obvykle od 10:00 do 19:00, s poludňajšou pauzou. V nedeľu sú obchody väčšinou zatvorené, ale niektoré turistické oblasti a supermarkety môžu byť otvorené. Reštaurácie obvykle podávajú obedy medzi 12:00 a 14:00 a večere medzi 19:00 a 22:00.
- Verejná doprava: Verejnú dopravu v Nice zabezpečujú autobusy a električky spoločnosti Lignes d'Azur. Cestovné lístky je možné zakúpiť v mobilnej aplikácii, u vodiča autobusu alebo v automate na električkových zastávkach. Vyhľadávanie konkrétneho spojenia je na webe: https://www.lignesdazur.com/en/itineraires. Autobusy z Nice sa môžete dostať aj do susedných miest, napríklad Cannes a Monaka alebo do hôr. V Nice jazdia 3 električkové linky: Linka T1 spája dva body na severe mesta tým, že prechádza južnou časťou blízko mora cez námestie Massena. Linka T2 spája Starý prístav s letiskom a linka T3 spájajúca letisko so štadiónom. Na každej električkovej zastávke je automat, kde si môžete kúpiť lístky, to nemožno u vodiča. Električky zastavujú na každej zastávke. Ďalšou možnosťou je Hop-On Hop-Off - vyhliadkový autobus s otvorenou strechou. Môžete vystupovať a nastupovať, ako často chcete a pozrieť si tak pamiatky vlastným tempom. Je tu možnosť 1denného alebo 2denného lístka.
- Počasie: Nice má stredomorskú klímu s miernymi zimami (priemerne 10–15 °C) a teplými letami (28–30 °C). Hlavná sezóna trvá od júna do septembra, kedy sú ideálne podmienky na pláže a vonkajšie aktivity.
Mapa přístavu