Alexandrie
Alexandrie

Plavby v okolí

Alexandrie / Egypt

V strede severného pobrežia Egypta sa na brehu Stredozemného mora rozkladá Alexandria. Druhé najväčšie mesto krajiny a dôležité ekonomické centrum má viac ako 5 miliónov obyvateľov.

Alexandria bola založená macedónskym kráľom Alexandrom Veľkým v roku 332 pred naším letopočtom na mieste malého starovekého mestečka Rhacotis a stala sa dôležitým centrom helenistickej civilizácie. Po takmer tisíc rokov zostala hlavným mestom ptolemaiovského, rímskeho a byzantského Egypta, a to až do roku 641, keď Egypt dobyli moslimovia. Alexandria bola vo svojej dobe hneď po Ríme najmocnejším mestom Stredomoria, od konca 18. storočia potom jedným z najdôležitejších obchodných centier sveta. Dnes je vyhľadávanou turistickou destináciou, nie nadarmo známou ako Perla Stredomoria.

Alexandria oplýva grécko-rímskymi pamiatkami, prívetivými kaviarňami a reštauráciami aj peknými piesočnatými plážami.

V helenistickej dobe bolo mesto domovom Alexandrijského majáku (Pharos) , jedného zo siedmich divov starovekého sveta a Veľkej knižnice , najväčšej v antickom svete. Zo staroveku sa toho v Alexandrii do dnešných dní veľa nezachovalo: jednou z mála pamiatok na toto obdobie je 30 metrov vysoký "Pompejský stĺp" , ktorý býval súčasťou chrámovej kolonády a ktorý dodnes stojí na mieste Serapeum, alexandrijskej akropoly z 2. storočia. Obľúbenou zastávkou návštevníkov je tiež rímsky amfiteáter, z ktorého do dnešných dní prežilo hľadisko s niekoľkými stovkami sedadiel, a známa Alexandrijská katakomba Kom El Shoqafa, mnohoúrovňový labyrint chodieb a komôr so sarkofágmi, sochami aj priestrannou banketnou miestnosťou v rímskom štýle.        

Veľká knižnica sa dočkala svojho znovuzrodenia v podobe supermodernej Bibliotheca Alexandrina , otvorenej v roku 2002, a ujsť by si ju nemali nechať nielen milovníci literatúry.  

Neďaleko od centra mesta sa v zrekonštruovanom talianskom paláci pašu Al-Saada Basili, jedného z najbohatších obchodníkov mesta, nachádza Alexandrijské národné múzeum, otvorené na konci roka 2003. Vidieť tu možno širokú zbierku 1 800 artefaktov, rozprávajúcich príbeh Alexandrie a Egypta. Kto dáva prednosť šperkom, mal by zavítať do Kráľovského múzea šperkov v bývalom paláci princeznej Fatmy Al-Zahry. Ďalšie zaujímavé múzeum - tentoraz s námornou tematikou - dnes hosťuje tiež citadela Qaitbay z 15. storočia.      

60 kilometrov na západ od mesta sa rozkladá chrám Taposiris Magna, postavený v ptolemaiovskej dobe a zasvätený bohu Osirisovi. Dodnes sa z neho zachovali len vonkajšie múry a stĺporadie, v oblasti si však návštevníci môžu prezrieť aj pozostatky verejných kúpeľov a mosta. Ešte ďalej na západ potom na pobreží Stredozemného mora leží El - Alamein, miesto známej bitky z čias druhej svetovej vojny, ktoré si je možné pripomenúť v miestnom vojnovom múzeu.      

Pobrežné mesto je ideálnou destináciou k ochutnávke tých najčerstvejších morských plodov a rýb, doplnených o výborné špeciality arabskej kuchyne - hummus, falafel a alebo shawarma, "gyros" naložený v zmesi exotického korenia.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Bibliotheca Alexandrina - pripomeňte si časy Veľkej alexandrijskej knižnice, najväčšej v starovekom svete.

Alexandria National Museum - prezrite si širokú zbierku starovekých artefaktov a nahliadnite do zaujímavej histórie druhého najväčšieho mesta Egypta.

Qaitbay Citadel – nenechajte si ujsť úchvatné výhľady od mohutnej kamennej pevnosti z roku 1480 a navštívte zaujímavé námorné múzeum. 

Pompey's Pillar - obdivujte 30metrový kamenný pilier, pozostatok majestátneho antického chrámu z 2. storočia. 

Kom El Shoqafa - straťte sa v mnohoúrovňovom systéme antických katakomb s komorami, sarkofágmi a kamennými sochami.  

El-Alamein - užite si prechádzku po pobreží, na ktorom sa v roku 1942 odohrala významná bitka druhej svetovej vojny.

Cairo - podniknite výlet do prekrásnej Káhiry a nechajte sa očariť tajomnými pyramídami v Gíze. 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť