Kotor

Kotor / Čierna Hora

Kotor je mesto a prístav v juhozápadnej časti Čiernej Hory. Rozkladá sa v malebnej prírode na samom konci Boky Kotorskej, hlbokého zálivu na pobreží Jadranského mora a najjužnejšieho európskeho fjordu. Zároveň sa nad ním vypína horský masív Lovćen, ktorého výška presahuje 1700 m.n.m. Kotor je jedným z najlepšie zachovaných stredovekých miest v juhovýchodnej Európe s bohatstvom historických budov. Ako uznanie jeho výnimočnej historickej hodnoty bolo staré mesto Kotor v roku 1979 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Prvotnú osadu v Boke Kotorskej založili pravdepodobne starí Gréci, ale prvé zmienky o Kotore ako takom pochádzajú až zo 7. storočia, kedy bol dôležitou pevnosťou Byzantskej ríše. V 15. stor. sa mesta na dlhých 300 rokov zmocnili Benátčania a v tom čase sa Kotor premenil na dôležitú obchodnú stanicu a prístav. Zároveň bol mestom umenia a kultúry, keďže tu existovala významná umelecká škola a veľmi vážení boli aj tunajší zlatníci.

Kotor bol tiež veľmi pokrokový, čo sa zdravotníctva a starostlivosti o občanov týka. Rovnako ako v republike Ragusa (dnešný Dubrovník) tu existoval lazaret, sirotinec, hygienická stanica aj invalidovňa. Benátska republika zanikla počas Napoleonových výbojov a Boka Kotorská tak ľahko padla do rúk Francúzov. Po porážke Napoleona sa stala súčasťou Rakúsko-Uhorska, kam patrila až do r. 1918. Do toho istého roku tu tiež existovala druhá najdôležitejšia základňa rakúsko-uhorského vojnového námorníctva (po Pule). Po druhej sv. vojne sa opäť v rámci Juhoslávie stala súčasťou republiky Čierna Hora, ktorá je od r. 2006 nezávislým štátom.

Staré mesto v tvare trojuholníka je obklopené stredovekými hradbami s dĺžkou bezmála 4,5 km, ktoré ho spájajú s pevnosťou sv. Jána ležiacou na strmom kopci. Kotor si udržal svoj typický stredoveký ráz s úzkymi uličkami a kamennými domami. V samotnom centre sa nachádza Námestie zbraní s niekoľkými zaujímavými budovami a hodinovou vežou. Dominantou Kotoru je románska katedrála sv. Tryfóna, ktorý je patrónom mesta. Kotor bol silne poškodený počas zemetrasenia v r. 1979, ale aj prostredníctvom podpory UNESCO sa podarilo opraviť všetky dôležité stavby, takže dnes môžete mesto opäť obdivovať v jeho pôvodnej kráse.

 

Miesta, ktorá stojí za to vidieť:

- Pevnosť sv. Jána

- celkový pohľad na Boku Kotorskú

- Katedrála sv. Tryfóna

- Palác benátskeho miestodržiteľa

- Kostol sv. Lukáša

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Skorupa - druh mazľavého syra z kyslého mlieka

Kačamak -niečo na spôsob polenty so syrom

Rastan – južanský druh kelu zapečený s údeným baraním alebo jahňacím mäsom

* Pri Skadarskom jazere si objednajte údeného kapra a k nemu si dajte napríklad niektoré z domácich kvalitných vín, červený „Vranac“ alebo biely „Krstač“.

* Na pobreží určite ochutnajte niektorú z miestnych stredomorských špecialít servírovanú s olivami a bielym vínom.

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Kotoru