Split

Split / Chorvátsko

Split je so svojimi 200 tis. obyvateľmi najväčším mestom chorvátskeho pobrežia, je hlavným priemyselným i hospodárskym centrom Dalmácie, rovnako tak aj dôležitým prístavom. Jeho strategická poloha na malom polostrove aj prírodný prístav prilákala gréckych obchodníkov, ktorí tu založili prvú osadu Aspalathos už v 4. stor. p.n.l. Počas rímskej nadvlády sa osada, premenovaná na Spalatum, stala významným obchodným centrom, ktorého zlatým obdobím bolo 3. stor. n.l., kedy si ho vybral rímsky cisár Dioklecián pre výstavbu svojho paláca.

Cisár chcel po svojej abdikácii stráviť starobu vo svojej rodnej Dalmácii a skutočne tu v mohutnom paláci žil až do svojej smrti v r. 313. Nakoniec bol v Splite aj pochovaný. Potom palác slúžil ako administratívna budova a ešte v 7. stor. poskytol útočisko utečencom zo Salóny, ktorá bola zničená Avarmi a Slovanmi, potom bol definitívne opustený. V jeho útrobách sa začalo formovať stredoveké mesto. K ďalšiemu rozkvetu Splitu došlo za vlády chorvátskych kráľov v 11. stor., keď mesto získalo autonómiu a stalo sa jedným z najdôležitejších prístavov v Dalmácii. Nakoniec sa ale dostalo pod nadvládu Byzantskej ríše a neskôr Benátčanov, ktorí v meste vybudovali pevnosť i hradby. V 16. stor. sa Split stal centrom humanizmu aj chorvátskej kultúry a umenia. Po zániku Benátskej republiky ho krátko vlastnili Francúzi, než sa stal definitívne majetkom Habsburgskej monarchie, ktorej patril až do r. 1918. Potom pripadol Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov a neskôr Chorvátskej republike v rámci Juhoslávie, súčasnému Chorvátsku.

 

Dnes je Split vyhľadávanou turistickou destináciou i kultúrnym centrom krajiny. So svojou typickou dalmátskou atmosférou, významnými pamiatkami aj krásnou okolitou prírodou priťahuje veľa zahraničných návštevníkov. Najväčšou atrakciou sú zvyšky Diokleciánovho paláca, ktorý sa obdivuhodne zachoval aj s pôvodnými hradbami, tromi bránami a podzemným priestorom, ktorý je najväčším zachovaným krytým priestorom z rímskej doby vôbec. Aj z týchto dôvodov bol palác zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. K významným pamiatkam patrí i Katedrála sv. Dominia, ktorá bola pôvodne Diokleciánovým mauzóleom, Kláštor sv. Františka a mnoho ďalších zaujímavostí.

Necelých 30 km od Splitu sa nachádza Trogir, ktorého historické centrum bolo tiež zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zachovalé stredoveké mesto na malom ostrovčeku s kľukatými uličkami a Katedrálou sv. Vavrinca je skutočným klenotom Dalmátskeho pobrežia.

 

Mista, ktoré stojí za to vidieť:

Split – Diokleciánov palác

Split – Katedrála sv. Dominia

Split – Narodni Trg

Split – trieda Obala hrvtskog narodnog preporoda

Trogir – Staré mesto

Trogir – Katedrála sv. Vavrinca

 

Vychutnajte si miestne špeciality...

Dalmátska šunka

Rakija – silná pálenka z ovocia

Pelinkovac – likér vyrobený z paliny

Pršut – sušená bravčová šunka

Červené dalmátské vína


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Splitu

Chorvátsko, Taliansko zo Splitu na lodi MSC Armonia

Loď: MSC Armonia
Trasa: Chorvátsko, Taliansko
Nalodenie: Split, Chorvátsko
Vylodenie: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Taliansko
Trvanie: 1 noc

Plavby do Splitu