Monterey / USA
V strede západného pobrežia Spojených štátov amerických sa na území Kalifornie rozkladá Monterey. Mesto na Montereyskom polostrove na brehu rovnomenného zálivu Tichého oceánu má necelých 30 tisíc obyvateľov.
Už dlho pred tým, než v roku 1602 dorazili do montereyskej zátoky Španieli, bola oblasť osídlená pôvodnými indiánskymi kmeňmi. Ďalších viac ako 150 rokov potom trvalo, kým Monterey objavili Španieli a roku 1770 tu oficiálne založili mesto, ktoré sa stalo metropolou Alta California (Horná Kalifornia) aj centrom kultúry celej krajiny. Po skončení mexicko-americkej vojny pripadla Kalifornia Spojeným štátom a od konca 19. storočia bolo Monterey vyhľadávané umelcami, ako boli napríklad Robert Louis Stevenson, John Steinbeck alebo Henry Miller. Až do 50. rokov 20. storočia hral významnú úlohu v ekonomike mesta rybolov, dnes je Monterey obľúbeným cieľom turistov a častou zastávkou výletných lodí na ich plavbách pozdĺž západného pobrežia USA.
Štvrť Cannery Row západne od centra Monterey bývala kedysi strediskom konzervárenského priemyslu, kde sa od 20. do 50. rokov 20. storočia vo veľkom spracovávali sardinky, dnes v bývalých, pekne zrekonštruovaných továrňach sídlia obchody so suvenírmi, reštaurácie s rybami a morskými plodmi a barmi. Návštevníci si tu však doteraz môžu prezrieť tiež niekoľko rybárskych domčekov zo začiatku 20. storočia.
Monterey je domovom mnohých zaujímavých múzeí a tiež viac ako troch desiatok dobre zachovaných historických stavieb, väčšinou z doby okolo polovice 19. storočia, z ktorej pochádza aj staré Rybárske mólo. Za zastávku stojí dom Roberta Louisa Stevensona, z ktorého je dnes múzeum, vystavujúce autorové fotografie, manuskripty a ďalšie artefakty. Milovníci umenia môžu navštíviť Montereyské múzeum umenia, špecializujúce sa na raný kalifornský impresionismus, fotografiu a súčasné umenie.
Záujemcovia o život pod morskou hladinou by si nemali nechať ujsť známe Montereyské akvárium, jedno z najväčších v celej Severnej Amerike, kde si môžu v podvodných a interaktívnych expozíciách prehliadnuť tisíce morských živočíchov a rastlín.
Časť pobreží v blízkosti Monterey je chránená národnou morskou rezerváciou, ktorá je domovom ohrozených morských vydier, tuleňov, pelikánov, delfínov a hneď niekoľkých druhov veľrýb, ktorých pozorovanie je tu obľúbenou aktivitou. Na svoje si prídu tiež potápači, ktorí môžu na ponor vyraziť napríklad z pláže San Carlos.
Okolo jazera El Estero sa rozprestiera populárny montereyský park, ktorý ponúka príležitosť prechádzať sa ale aj vychádzky na loďkách. Kto chce z nádherného polostrova vidieť maximum, môže vyraziť na jazdu po 17 Mile Drive, míňajúc nádherné pláže, cyprusmi porastené kopce aj 18 jamkové golfové ihrisko. Komu sa podarí prísť až na juh, mal by si prezrieť peknú baziliku z doby okolo roku 1771 s pekným nádvorím a hneď piatimi zaujímavými múzeami.
Kalifornia je známa svojimi výbornými vínami, a tak by bola určite škoda neochutnať pri návšteve Monterey pár vzoriek - exkurzií za vínom je v ponuke viac než dosť.
Miesta, ktoré stojí zato vidieť
Cannery Row - navštívte bývalé centrum sardinkárskeho priemyslu, dnes historickú štvrť plnú obchodov, reštaurácií a barov.
Monterey Bay Aquarium - nahliadnite pod hladinu Tichého oceánu v jednom z najväčších akvárií Severnej Ameriky.
Carmel Mission - prezrite si baziliku z druhej polovice 18. storočia aj zaujímavé múzeá, ktoré tu dnes sídli.
Monterey Museum of Art - zoznámte sa s dielami raného kalifornského impresionizmu, fotografiami a súčasným umením.
Robert Louis Stevenson House - pozrite si fotografie, manuskripty a celý rad ďalších artefaktov v dome, kde v roku 1879 žil jeden z najznámejších spisovateľov sveta.
17 Mile Drive - užite si jazdu naprieč nádherným polostrovom aj pekné pláže, hory a 18 jamkové golfové ihrisko.
El Estero - oddýchnite si od ruchu mesta pri prechádzke v peknom parku alebo sa prevezte po jazere na loďke.