Kaohsiung
Kaohsiung

Plavby v okolí

Kaohsiung / Tchaj-wan

Na juhozápade Taiwanu leží Kaohsiung City, ktoré je so svojimi 2,75 miliónmi obyvateľov druhým najľudnatejším mestom a najväčším prístavom krajiny.

Prvé písomné zmienky o ňom pochádzajú zo 17. storočia, archeologické nálezy však potvrdzujú, že oblasť bola osídlená už pred 7 tisíc rokmi. Už keď sa na začiatku 17. storočia stalo mesto pod názvom Tankoya súčasťou Holandskej východnej Indie, bol jeho prístav jedným z najdôležitejších rybárskych prístavov južného Taiwanu.

V roku 1684 sa mesta zmocnila čínska dynastia Qing a o dve storočia neskôr, v roku 1895, bol ostrov postúpený Japonsku. Pod jeho nadvládou sa Kaohsiung stal ekonomicky a strategicky dôležitým centrom. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto bombardované a silno poškodené a po jej skončení pripadlo spolu s celou krajinou opäť Číne. Dnes je najrýchlejšie sa rozvíjajúcou oblasťou Taiwanu.

Mestom preteká Ai He, Rieka lásky, a na severovýchode od neho sa dvíha hrebeň Centrálnych hôr s jednou z najvyšších hôr južnej Ázie, horou Yushan (3 952 m). V oblasti prístavu nájdete mnoho Shoushan, tvorený usadeninami koralov, ktorým sa tu vďaka celoročne teplej klíme nesmierne darí.

Kaohsiung, to je predovšetkým moderná architektúra. Ujsť si z nej nenechajte 43 sekúnd trvajúcu jazdu vysokorýchlostným výťahom do 75. poschodia Tuntex 85 Sky Tower, ktorá je so svojimi 378 metrami druhú najvyššou stavbou v krajine. V meste ale nájdete aj stavby staršie. Zuoying Old City je historické mesto vybudované na začiatku 17. storočia. Prezrieť si môžete aj prvý oficiálny britský konzulát v krajine, postavený v roku 1865. Maják ktorého pochádza z roku 1883 a sú odtiaľ pekné výhľady na prístav.

Mesto hostí celý rad najrôznejších múzeí: výstavba Fo Guang Shan Budha múzea trvala 10 rokov a bola dokončená až v roku 2011. Obdivovať tu môžete obrovskú zlatú sochu Budhu a tiež jeho zub. Na stanici metra Formosa Boulevard nájdete The Dome of Light, ktorý je s 4,5 tisíc farebnými sklenenými panelmi najväčšou sklenou prácou na svete.

Jednou z najväčších atrakcií Kaohsiung sú Dračia a Tigria pagoda, ktoré ležia na umelom lotosovom jazere Lianchi. Číňania veria, že keď vojdete dračími ústami a po úzkom schodisku vystúpite až na vrchol Dračej pagody a následne zostúpite dole tou Tigrou, vyhne sa vám nešťastie a zaistíte si životný úspech.

V Kaohsiungu si prídu na svoje milovníci nakupovania: čaká tu na nich obrovská nákupná galéria Dream Mall s ruským kolesom a tiež rad tradičných nočných trhov vrátane toho najväčšieho v celom Taiwane, Kaisyuan Night Market.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Dragon and Tiger Pagodas - vystúpte na vrchol Dračej pagody a zídite dolu tou Tigrou a zaistite si tak v živote úspech a šťastie.

Tuntex 85 Sky Tower - nechajte sa vyviezť na 75. poschodie za iba 43 sekúnd a z 378 metrov vysokej veže sa na mesto pozrite z vtáčej perspektívy.

Fo Guang Shan - navštívte rozsiahle múzeum a pozrite si obrovskú zlatú sochu Budhu, jeho zub a veľa ďalších zaujímavých artefaktov.

The Dome of Light - nenechajte si ujsť časť stanice metra Formosa Boulevard a jej strop sa 4,5 tisícimi farebnými sklenenými panelmi.

Ai He - prejdite sa okolo Rieky lásky s parkami, stromami a reštauráciami a v noci si užite výhľad z osvetleného mosta.

Dream Mall - prepadnite nákupnej horúčke v obrovskom nákupnom centre a kochajte sa nádhernými výhľadmi z ruského kolesa na jeho streche.

The British Consulate at Takao - prezrite si historickú budovu prvého oficiálneho britského konzulátu v krajine, obývaného v roku 1865.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Kaohsiungu