Acajutla

Plavby v okolí

Acajutla / Salvador

Na juhozápadnom pobreží stredoamerického Salvádora sa na pobreží Tichého oceánu rozkladá Acajutla. Mesto najmenšieho štátu Strednej Ameriky má necelých 60 tisíc obyvateľov.

V   roku 1524 dobyl oblasť dnešného Salvadoru španielsky conquistador Pedro de Alvarado, ktorý v  bitke o Acajutlu porazil pôvodné obyvateľstvo. Po získaní nezávislosti krajiny v   roku 1838 začal prístav rýchlo rásť, v roku 1932 však Salvador zažil vidiecke povstanie, medzi rokmi 1980-92 potom dokonca občiansku vojnu, ktorá postihla aj ropné rafinérie Acajutly. Dnes je mesto hlavným prístavom krajiny, špecializujúcim sa na vývoz kávy, cukru a peruánskeho balzamu, a tiež jednou z  najnovších destinácií výletných lodí v oblasti.

Acajutla sa môže pochváliť krásnymi plážami. Pri brehoch nádherného Los Cóbanos s bielym vulkanickým pieskom sa pod hladinou nachádza viac ako 150 kilometrov dlhý koralový útes, obľúbený milovníkmi potápania. Ako v raji tu budú tiež priaznivci rybárčenia, ktorí majú šancu prísť si počas výletu člnom na more po svoj životný úlovok.

Asi 35 kilometrov smerom do vnútrozemia sa k   nebu vypína aktívna sopka Izalco, prezývaná niekedy tiež "Maják Pacifiku". Kto si chce v   tropickej klíme pretiahnuť nohy, môže vystúpiť na vrchol a nahliadnuť do jej krátera. Pohľady na Izalco z  väčšej diaľky potom ponúka Národný park Cerro Verde asi 45 minút jazdy od prístavu. Prechádzka na neaktívnu sopku vo výške bezmála 2 tisíc metrov nad morom trvá niekoľko hodín a odmenou za vynaloženú námahu sú prekrásne výhľady - nielen na Izalco, ale aj na činný vulkán Ilamatepec alebo úžasné jazero Coatepeque, nominované na ôsmy div sveta.

Záujemcovia o históriu by si nemali nechať ujsť ruiny mayskej civilizácie Joya de Ceren. Pozostatky malej dediny, pochované popolom po výbuchu sopky v roku 200, sú preto často porovnávané s   talianskymi Pompejami, boli dokonca zapísané do Zoznamu UNESCO. Ruiny Tazumal sú najvyššou starovekou stavbou El Salvadore, ktorej dominuje bezmála 23 metrová pyramída z  doby okolo roku 1 500 pred naším letopočtom, národný symbol krajiny. Neďaleko odtiaľ stojí Archeologický park Casablanca so zaguľatenou pyramídou El Trapiche, alebo San Andres s niekoľkými menšími pyramídami, miesto, kde sa v 17. storočí vyrábalo indigo.

Jednou z   najnovších atrakcií v   okolí prístavu je prechádzka vo vetvách stromov dažďového lesa Apaneca, pri ktorej môžu návštevníci obdivovať bohatstvo života stredoamerickej džungle. Diviaky, pumy alebo orly je možné zahliadnuť aj v najväčšej chránenej oblasti, Národnom parku El Imposible.

Salvador je preslávený svojou kávou, a tak by bolo chybou nezavítať aspoň na chvíľu na niektorú z   plantáží. Najväčším producentom tejto aromatickej plodiny je mesto Ataco, ktoré ponúka pohľad do histórie výroby kávy, zakončený samozrejme ochutnávkou. Záujemcovia o niečo ostrejšie môžu vyskúšať guaro sour, národný nápoj krajiny, destilát konzumovaný často ako koktail s  ovocným džúsom alebo sódou.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Los Cobanos Beach - oddýchnite si na dlhočiznej pláži s   bielym vulkanickým pieskom, lemovanej nádherným koralovým útesom pod hladinou krištáľovo čistého mora.

Ataco - zavítajte na kávové plantáže Salvadoru, zoznámte sa s  históriou pestovania tohto obľúbeného nápoja a nezabudnite na ochutnávku.

Apaneca - prejdite sa vysoko v korunách stromov a obdivujte pestrý život stredoamerického dažďového pralesa.

Cerro Verde National Park - pretiahnite si nohy výstupom na vyhasnutú sopku a nechajte sa očariť úžasnými výhľadmi na okolitú vulkanickú krajinu.

Joya de Ceren - prezrite si mayské ruiny dediny, pochované na začiatku nášho letopočtu pod vrstvou sopečného popola, dnes zapísané do Zoznamu UNESCO.

Tazumal - nenechajte si ujsť najvyššiu starovekú štruktúru a národný symbol Salvadoru, mayskú pyramídu vysokú bezmála 23 metrov.

El Imposible - navštívte najväčšiu chránenú oblasť krajiny a majte oči otvorené: možno zahliadnete aj elegantné pumu.


Plavby do Acajutly

Peru, Ekvádor, Panama, Kostarika, Nikaragua, Salvador, Guatemala, Mexiko, USA z Callao na lodi Norwegian Jade

Loď: Norwegian Jade
Trasa: Peru, Ekvádor, Panama, Kostarika, Nikaragua, Salvador, Guatemala, Mexiko, USA
Nalodenie: Callao, Peru
Vylodenie: San Diego, USA
Trvanie: 17 nocí