Vladivostok / Rusko
V juhovýchodnom cípe Ruska sa na polostrove Muravjov-Amurského rozprestiera Vladivostok. Mesto v zálive Zlatý roh leží neďaleko hraníc Ruska s Čínou a Severnou Kóreou, má asi 600 tisíc obyvateľov a je najväčším prístavom krajiny na pobreží Tichého oceánu.
Oblasť Vladivostoku bola obývaná radom kmeňov a v priebehu storočí držaná mnohých štátmi a čínskymi dynastiami. Po ópiovej vojne s Britániou Čína zoslabla a nechránenej oblasti (vrátane ostrova Sachalin) sa zmocnilo Rusko, ktoré ju na základe dohody z Pekingu oficiálne nadobudlo v roku 1860. Od 70. do 90. rokov 19. storočia bol okolo vznikajúceho mesta postavený dômyselný systém hradieb a veľký impulz jeho ekonomike dalo dokončenie Transsibírskej magistrály, ktorá mesto spojila s Moskvou a Európou. Nasledovala búrlivá doba októbrovej revolúcie a okupácie Vladivostoku Japonskom a čoby sídlo ruskej tichomorskej flotily sa prístav otvoril turizmu až v roku 1992.
Najdlhšou ulicou Vladivostoku je Svetlanskaya, pomenovaná po slávnej fregate Svetlana z roku 1873. Lemovaná je peknými historickými budovami i nespočetným množstvom reštaurácií, kaviarní a obchodov so suvenírmi. Dominantou hlavného námestia Dúhový Skver je Triumfalnaya Arka, majestátny pamätník bojovníkov za Sovietsky zväz na Ďalekom východe. Záujemcovia o vojenskú históriu tu nájdu tiež múzeum venované sovietskej ponorke S-56.
Nad mestom sa k nebu vypína pevnosť, stavaná na obranu mesta proti útoku takmer 70 rokov. Svojho času jedna z najsilnejších pobrežných pevností sveta dnes hosťuje širokú zbierku historických vojenských predmetov. Do vojnovej minulosti môžu návštevníci nahliadnuť tiež v múzeu Voroshilovskaya Batareya s expozíciou vedúcou niekoľko poschodí pod zem.
Vladivostok je cieľovou stanicou Transsibírskej magistrály, ktorá je so svojimi 9288 kilometrami najdlhšou železnicou sveta. Neopakovateľná jazda končí na peknej železničnej stanici v architektonickom štýle 17. storočia, postavanej po vzore moskovskej stanice.
Už v roku 1890 otvorilo svoje brány múzeum Arsenyev Primorye, hlavné múzeum prímorského kraja. Široké zbierky múzea, sídliaceho v historickom panskom dome z roku 1906, sa zameriavajú na zaujímavú históriu regiónu.
Kto si chce oddýchnuť od pamiatok a múzeí, môže vyraziť do pekného parku Minn Gorodok, ktorý slúžil ako vojenská základňa a podzemné skladisko mín. Dnes tu na návštevníkov čaká hneď niekoľko jazier a rybníkov, v zime potom dokonca klzisko.
Z Orlieho hniezda, najvyššej hory centrálneho Vladivostoku, sú za priaznivých podmienok nádherné výhľady na mesto, Zlatý roh aj Ruský ostrov. Ten je s Vladivostokom spojený 1104 metrov dlhým mostom, najdlhším zaveseným mostom sveta. Ostrov samotný je obľúbenou víkendovou destináciou s peknou prírodou, nádhernou scenériou a peknými plážami.
Jedným z hlavných ekonomických aktív Vladivostoku je rybolov, a tak nie je žiadnym prekvapením, že tými najväčšími pochúťkami, ktoré môže mesto ponúknuť, sú čerstvé ryby a morské plody. Vyskúšať je možné delikátneho kamčatského kraba, mušle alebo morskú uhorku.
Miesta, ktoré stojí za to vidieť
Eagle 's Nest Hill - užite si nádherné výhľady na Vladivostok, Zlatý roh a Ruský ostrov z najvyššieho bodu centrálnej časti mesta.
Svetlanskaya - prejdite sa po najdlhšej ulicu mesta, lemovanej peknými historickými budovami, reštauráciami aj obchodmi so suvenírmi.
Arsenyev Primorye Museum - nahliadnite do zaujímavej histórie regiónu v múzeu sídliacom v peknom panskom dome z roku 1906.
Vladivostok Railway Station - nenechajte si ujsť návštevu konečnej stanice Transsibírskej magistrály, najdlhšej železnice sveta.
Vladivostok Fortress - obdivujte jednu z najmocnejších pobrežných pevností svojej doby a pripomeňte si časy, kedy bol Vladivostok dôležitým obranným bodom Ruska.
Russkie Ostrov – prejdite po najdlhšom zavesenom moste sveta a vyrazte relaxovať na jednu z pekných pláží obľúbenej víkendovej destinácie miestnych.