Fuerte Amador / Panama
Na tichomorskom vstupe do Panamského prieplavu v severnej časti krajiny leží na umelom polostrove vytvorenom prepojením štyroch ostrovov prístav Fuerte Amador. Nájdete tu niekoľko obchodov a reštaurácií a nádherné výhľady na Panama City.
Panama City je hlavné a so svojím necelým pol miliónom obyvateľov tiež najväčšie mesto Panamy. Mesto bolo založené v roku 1519 španielskymi conquistadormi, boli odtiaľ podnikané výpady do krajiny Inkov a prechádzala tadiaľ tiež väčšina zlata a striebra, ktoré Španieli z amerických kontinentov odvážali.
V roku 1671 ľahlo Panama City popolom a o dva roky neskôr bolo znovu postavené na 8 kilometrov vzdialenom polostrove. Ruiny pôvodného mesta sú dnes obľúbenou turistickou atrakciou, známou pod názvom Panamá la Vieja, "Stará Panama".
Kalifornská zlatá horúčka v polovici 19. storočia mestu pomohla k ďalšiemu rozvoju, rovnako ako neskôr vybudovanie Panamského prieplavu a výstavba amerických základní počas druhej svetovej vojny.
Na konci 70. rokoch sa Panama City stalo medzinárodným bankovým centrom a v roku 1989 cieľom Operácie Just Case, ktorá vyústila do zosadenia vtedajšieho diktátora, generála Manuela Noriegu. Dnes je Panama City ekonomickým a finančným centrom krajiny, ktoré ťaží z obchodných a transportných aktivít spojených s Panamským prieplavom rovnako ako z turizmu.
Stará štvrť Panama City (Casco Viejo) bola postavená v roku 1671 ako opevnené mesto, ktoré malo jeho obyvateľov chrániť pred výpadmi pirátov. Dnes tu nájdete budovy mnohých architektonických štýlov od španielskych koloniálnych budov cez art deco po mestské domy vybudovanej pri konštrukcii Panamského prieplavu. V roku 2003 bolo Casco Viejo zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, kde sa nachádza väčšina hlavných pamiatok mesta.
Novšie časti Panama City sú charakteristické svojimi modernými mrakodrapmi a výškovými budovami. Významnou dominantou je tiež Most storočia (Puente Centenario), spájajúci brehy Panamského prieplavu. Most je dlhý 1052 metrov a bol otvorený v roku 2004, presne 90 rokov po sprevádzkovaní prieplavu.
Nie je to ale len technika a architektúra, čo môže Panama City ponúknuť. Na hraniciach mesta začína Prírodný park Metropolitano s unikátnymi druhmi vtákov a zvierat, ako sú tapír, puma alebo kajman. U pacifického konca kanála nájdete Centro de Exhibiciones Marinas, výskumné centrum pre tých, ktorí sa zaujímajú o tropický morský život a ekológiu.
Pozdĺž západnej strany kanála sa rozprestiera Parque Nacional Soberanía, národný park s botanickou záhradou, zoo a známym, 22 kilometrov dlhým trekom Pipeline Road, obľúbeným najmä medzi milovníkmi vtákov.
Miesta, ktoré stojí za to vidieť
Panamský prieplav - obdivujte jeden z technických divov sveta dlhý 88 kilometrov, ktorý od roku 1914 prepravuje lode v sérii komôr a vyzdvihne ich do výšky 26 metrov nad morskú hladinu.
Casco Viejo - prejdite sa úzkymi koloniálnymi uličkami starej štvrte Panama City zo 17. storočia a pozrite si domy najrôznejších architektonických štýlov, staré kostoly a zaujímavé múzeá.
Museo del Canal Interoceánico - navštívte múzeum mapujúce históriu a súčasnosť Panamského prieplavu, jeho plánovanie, konštrukciu i prevádzku.
Panama La Vieja - zoznámte sa s tragickým koncom pôvodného mesta, ktoré španielski conquistadori postavili na začiatku 16. storočia a ktoré v roku 1671 ľahlo popolom.
Plaza de Francia - užite si nádherné výhľady z námestia s elegantnou budovou Národného inštitútu kultúry, ktorá si dokonca zahrala v bondovke Quantum of Solace z roku 2008.
Parque Nacional Soberanía - urobte si výlet do dažďového pralesa a stretnite sa s unikátnymi druhmi vtákov, hmyzu a ďalšou pôvodnou faunou Panamy.