Sendai

Sendai / Japonsko

Na východnom pobreží najväčšieho japonského ostrova, Honšú, sa v rovnomennej zátoke na brehu severného Tichého oceánu rozprestiera Sendai. Mesto v regióne Tohoku a hlavné mesto prefektúry Miyagi má vyše milióna obyvateľov a je najväčším japonským mestom severne od Tokia.

Oblasť dnešného Sendai bola osídlená už pred 20 tisíc rokmi, mesto samotné však bolo založené v roku 1600 samurajským lordom Date Masamune. V roku 1887 bola otvorená železnica, ktorá Sendai spojila s Tokiom, počas druhej svetovej vojny bolo mesto bombardované americkou armádou a veľká časť jeho historického centra pri tom ľahla popolom. V marci 2011 oblasť zasiahlo silné zemetrasenie nasledované ničivou cunami, ktorá za sebou nechala veľké škody a tisíce obetí.

Dnes je Sendai, ktoré ročne navštívia vyše 2 milióny turistov, často prezývané "Mesto stromov". Nie nadarmo: jeho najznámejšie ulice - Jozenji-Dori a Aoba-Dori - sú každoročne v  decembri lemované  nádherne osvetlenými japonskými stromami druhu zelkova.

Už na začiatku 17. storočia bol pre lorda Date Masamune postavený hrad Sendai, od ktorého pozostatkov na vrchole hory Aoba sú pekné výhľady na mesto. Tie si záujemcovia môžu užiť aj zo sochy Daikannon, znázorňujúcej bohyňu milosrdenstva Nyoirin Kannon. V roku 1991 dokončená skulptúra meria 100 metrov a patrí medzi jedny z najvyšších na celom svete.

Už v roku 1607 bola vybudovaná nádherná šintoistická svätyňa Osaki Hachimangu, z rovnakého obdobia potom pochádza aj budhistický chrám Matsu Kokubun-ju, ktorého história však siaha až do 8. storočia. Ešte staršie sú potom hrobka Tomizuka z   konca 4. či začiatku 5. storočia a náleziská Tomizawa, kde boli odkryté pozostatky ľudského osídlenia z čias pred 20 tisíc rokmi. Dnes tu na návštevníkov čaká zaujímavé múzeum, v ktorom môžu nahliadnuť do života v poslednej dobe ľadovej.

Na dejiny a kultúru obdobia Edo sa zameriava Mestské múzeum Sendai, kde je okrem iného možno vidieť aj samurajskú výzbroj lorda Masamune, milovníci umenia by si nemali nechať ujsť návštevu bývalého domu slávneho japonského lyrika Doi Bansui alebo umeleckého múzea Miyagi, najväčšieho v meste.

Ideálnym miestom na oddych od pamiatok sú horúce pramene Akiu a Sakunami. Pri Akiu sa nachádza aj prekrásny vodopád, rovnako ako v kaňone Futakuchi, kde je možné si prezrieť aj čadičové stĺpy banjo. Kaňon Rairai stojí za to navštíviť na jeseň, keď tu listy stromov hrajú všetkými farebnými odtieňmi, rovnako ako v Sakunami, kde zase na jar nádherne kvitnú sakury.

Sendai je miestom zrodu hneď niekoľkých japonských špecialít ako sú gyutan, (väčšinou) grilovaný hovädzí jazyk, hiyashi chuka, studené čínske rezance, neba robatayaki, grilované mäso na japonský spôsob. Kto má chuť na sladké, mal by vyskúšať zundamochi, ryžové guľôčky podávané so sladkou, sýto zelenou pastou zo sójových bôbov.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Sendai Castle – pri pozostatkoch pekného hradu zo začiatku 17. storočia nahliadnite do obdobia samurajského lorda Date Masamune, zakladateľa mesta.

Sendai Daikannon - zažite dychberúce výhľady na mesto zo 100-metrovej sochy bohyne milosrdenstva, jednej z najvyšších skulptúr sveta.

Osaki Hachimangu - prezrite si prekrásnu šintoistickú svätyňu z roku 1607, jeden z najstarších príkladov architektúry z obdobia Azuchi-Momoyama.

Sendai City Museum - nahliadnite do dejín a kultúry regiónu a obdivujte samurajskú výzbroj a rad ďalších artefaktov.

Akiu Great Falls - užite si peknú prechádzku k nádhernému, 55 metrov vysokému vodopádu.

Tomizawa Site Museum - nenechajte si ujsť návštevu jedinečného múzea, venovaného životu v dobe ľadovej pred 20 tisíc rokmi.

Asaichi Street Market - ochutnajte špeciality Sendai - studené čínske rezance, hovädzí jazyk alebo ryžové gule so sladkou omáčkou zo sójových bôbov - na pouličnom trhu.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Sendaie