Hirošima
Hirošima

Plavby v okolí

Hirošima / Japonsko

Na juhozápadnom pobreží najväčšieho japonského ostrova, Honšú, sa v rovnomennej zátoke rozkladá Hirošima. Moderné veľkomesto, hlavné mesto rovnomennej prefektúry, má 1,2 milióna obyvateľov.

Hirošima bola založená už v roku 1589, za doby cisárstva potom jej význam rýchlo rástol. V 80. rokoch 19. storočia bol v meste vybudovaný prístav a počas prvej čínsko-japonskej vojny v rokoch 1894-5 sa sem na nejakú dobu dokonca presídlila aj vláda. V prvej svetovej vojne bolo na ostrove Ninoshima v Hirošimskej zátoke umiestnených vyše 500 nemeckých vojnových zločincov, svetovú známosť si potom mesto získalo na konci druhej svetovej vojny. 5. augusta 1945 naň bola americkým letectvom zhodená atómová bomba a Hirošima bola takmer kompletne zrovnaná so zemou.

Udalosti druhej svetovej vojny dnes pripomína Mierový park, v ktorom stoja ruiny dómu Genbaku (alebo tiež Atómového dómu), jednej z mála stavieb, ktoré útok atómovou bombou "prežili". Pôvodne výstavná sieň bola postavená v roku 1915 českým architektom Janom Letzelom, dnes je spomienkou na desaťtisíce zabitých a zranených ľudí. Už v roku 1955 bolo otvorené Mierové múzeum, kde sa záujemcovia dozvedia viac o tom, čo sa v auguste 1945 stalo, čo tomu predchádzalo a čo nasledovalo.

Shukkei-en je historická japonská záhrada, s ktorej výstavbou sa začalo už v roku 1620, chrám Mitaka-dera s tromi vodopádmi potom pochádza už z počiatku 9. storočia. Obľúbená je prechádzka na vrchol k jednej z jeho pagod, odkiaľ sú prekrásne výhľady do širokého okolia.

Jednou z dominánt mesta je hirošimský hrad, obklopený vodnou priekopou a nádherným parkom. Pôvodný hrad bol postavený v roku 1590, bol však zničený atómovou bombou a dnešná stavba je tak jeho presnou kópiou. Na návštevníkov tu čaká múzeum, v ktorom sa môžu oboznámiť s históriou mesta pred druhou svetovou vojnou.

Asi 30 kilometrov juhozápadne od Hirošimy sa nachádza ostrov Itsukušima, známy tiež ako Miyadžima, posvätný ostrov s radom chrámov a svätýň s preslávenou bránou stojacou vo vode.

Hirošima nesklame ani milovníkov nákupov: tí si prídu na svoje v známych nákupných oblastiach Kamiyacho a Hatchobori. Mesto je známe svojou špeciálnou verziou omelety "okonomiyaki" s tenkou vrstvičkou cesta a štedrým prídelom kapustu na vrstve rezancov yakisoba. Obľúbená je potom predovšetkým tá s ustricami, kalamármi a syrom.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Hiroshima Peace Memorial Park – zaspomínajte si na udalosti druhej svetovej vojny v Mierovom parku s večným ohňom a radom pamätníkov vrátane Detského s tisíckami papierových origami žeriavov.

Genbaku Dome - obdivujte pozostatky bývalej výstavnej siene, postavenej v roku 1915 českým architektom Janom Letzelom, ktorá ako jedna z mála zostala po atómovom útoku stáť.

Mitaka-dera - navštívte chrám z počiatku 9. storočia s tromi vodopádmi a pagodou, z ktorej sú prekrásne výhľady do okolia.

Hiroshima Castle - zoznámte sa s históriou Hirošimy pred druhou svetovou vojnou v replike hradu z konca 16. storočia.

Kamiyacho, Hatchobori - prepadnite nákupnej horúčke v štvrtiach s desiatkami obchodov a nákupných centier.

Itsukušima - vyrazte na zalesnený ostrov asi hodinu jazdy z Hirošimy, známy svojou obrovskou oranžovou bránou "torii" stojacou počas prílivu vo vode.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť