Qaqortoq

Plavby v okolí

Qaqortoq / Autonomní oblast Dánska

Na južnom pobreží Grónska leží na brehu Labradorského mora Qaqortoq. Významný prístav a štvrté najväčšie mesto ostrova má cez 3 tisíc obyvateľov.

Oblasť dnešného Qaqortoqu bola osídlená odpradávna: asi pred 4 300 rokmi sa tu usadili ľudia kultúry Saqqaq, nasledovaní ľuďmi dorsetskej kultúry . Prvé písomné zmienky o južnom Grónsku pochádzajú z konca 10. storočia, kedy sem dorazili Severania zo Škandinávie. Mesto vo svojej dnešnej podobe bolo založené v   roku 1775 dánsko-nórskym obchodníkom Andersom Olsenom, na počesť dánskej kráľovnej Juliane Márie bolo nazvané Julianehab a čoskoro sa stalo významným obchodným prístavom. Tým Qaqortoq zostáva dodnes: je sídlom garbiarne, spracovateľom rýb a morských plodov, ale aj administratívnym, vzdelávacím a turistickým centrom regiónu.

Qaqortoq je nepochybne jedným z najkrajších miest celého Grónska. Jeho centrum je domovom nádherných koloniálnych budov z  18. storočia a návštevníci si tu môžu prezrieť tiež fontánu Mindebrønden z roku 1932 alebo drevený evanjelický Kostol Nášho Spasiteľa z  roku 1832. Najstaršou stavbou mesta je drevený zrub z roku 1797, navrhnutý a vyrobený v  Dánsku a následne loďou dopravený až do Grónska.

Milovníci umenia budú nadšení z viac ako 30 sôch vytesaných do skalných stien a kameňov, ktoré tvoria expozíciu Stone & Man, vytvorenú umelcami z Grónska a celej Škandinávie. Kto sa chce zoznámiť s grónskou kultúrou, nemal by si nechať ujsť návštevu Qaqortockého múzea, sídliaceho v bývalej kováčskej dielni z roku 1804.

Zaujímavou turistickou atrakciou je miestna garbiareň, jediná v celom Grónsku. Jej brány sa často otvárajú návštevníkom, ktorí si tu môžu prezrieť nádherne zafarbené tulenie kože alebo si dokonca zakúpiť výrobky z nich.

Z   mesta nevedú žiadne cesty, zato na priaznivcov pešej turistiky tu čaká rad dobre udržiavaných trekov. Tie začínajú napríklad pri jazere Tasersuaq a prechádza divokou krajinou rozorvaných hôr trebárs až do dedinky Igaliku s pozostatkami starého severského osídlenia. Kto dáva prednosť vodným aktivitám, môže vyraziť na prechádzku na kajaku alebo za pozorovaním veľrýb.

Zaslúžený odpočinok po poriadnom výšľape ponúka ostrov Uunartoq a jeho horúce pramene, zasadené v rozprávkovej zátoke posiatej plávajúcimi kryhami.

Len čo by kameňom dohodil, sa severovýchodne od mesta rozkladá ostrov Hvalsey a na ňom Eystribyggd, najzachovalejšie pozostatky osídlenia starých Severanov v Grónsku. Hvalseyský kostol bol postavený už v 12. storočí a niektoré z   kameňov, ktoré boli na jeho konštrukcii použité, vážia aj cez 5 ton.

Čerstvé ryby, morské plody, steak z   pižmoňa alebo prsia z   miestneho morského vtáka naložené v mede, to sú špeciality, ktoré Qaqortoq môže ponúknuť skutočným gurmánom.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Qaqortoq Museum - prezrite si harpúny, kajaky a rad ďalších artefaktov starých Severanov, ktorí oblasť osídlili už v 10. storočí.

Mindebrønden Fountain - obdivujte peknú fontánu s veľrybami vystrekujúcimi vodu, najstaršiu v   Grónsku.

Great Greenland Furhouse - navštívte jedinú grónsku garbiareň, pozrite si nádherne zafarbené tulenie kože a odvezte si domov originálny suvenír.

Stone & Man - nechajte sa okúzliť dielami miestnych i škandinávskych umelcov, vytesaných do skalných stien a kameňov naprieč mestom.

Hvalsey - nechajte sa na člne zaviesť na ostrov s   ajlepšie zachovanými pozostatkami nórskeho osídlenia a prekrásnym kostolom z 12. storočia.

Igaliku - vyrazte na trek rozprávkovou krajinou rozorvaných hôr a dôjdite až do obrázkovej dedinky z   polovice 18. storočia.

Uunartoq - relaxujte v   horúcich prameňoch na rovnomennom ostrove v zátoke posiatej plávajúcimi ľadovými kryhami.