Ilulissat (Grónsko) / Autonomní oblast Dánska
Na západnom pobreží Grónska na brehu Baffinovho mora, zálivu medzi Atlantickým a Severným ľadovým oceánom, sa v regióne Avannaata rozkladá Ilulissat. Mesto, predtým známe ako Jakobshavn alebo Jacobshaven, má necelých 5 tisíc obyvateľov, a je tak hneď po Nuuku a Sisimiute tretím najväčším v Grónsku.
Ilulissat bolo založené ako obchodná stanica v roku 1741 na mieste, kde inuitské dediny existovali už prinajmenšom tritisíc rokov. Dnes je najobľúbenejšou destináciou v celom Grónsku a turizmus je jeho hlavnou ekonomickou aktivitou.
Už na konci 18. storočia bol v Ilulissate priamo na brehu mora postavený pekný drevený kostol Zion, vo svojej dobe najväčšia umelá stavba Grónska. V roku 1879 sa tu narodil slávny polárny prieskumník, antropológ a otec eskymologie Knud Rasmussen. Jeho bývalý dom hostí zaujímavé múzeum, kde sa záujemcovia zoznámia s históriou oblasti i životom Rasmussena, prvého človeka, ktorý za pomoci psieho záprahu prekročil Severozápadné pasáž.
To hlavné, za čím návštevníci do mesta 350 kilometrov severne od polárneho kruhu mieria, ale nie je architektúra ani múzeá, ale ľad. To, že už samotné mesto dostalo v jazyku pôvodných obyvateľov názov "ľadovca", nikoho neprekvapí - jeden (zhodou okolností ten najrýchlejšie sa pohybujúci na severnej pologuli) totiž majú miestni priamo za dverami.
Ľadovec Ilulissat, čiže Sermeq Kujalleq urazí až 40 metrov denne a do zálivu Disko sa pri tom z jeho čela odlamujú mohutné ľadové kryhy. Práve tu sa pravdepodobne zrodila aj tá, ktorá v roku 1912 stála za potopením slávneho Titanicu. Ideálnym spôsobom, ako do Zoznamu UNESCO zapísanú ľadovú krajinu pozorovať, je z paluby člna alebo rovno na kajaku. Ilulissat ale nie je ani zďaleka jediným ľadovcom v oblasti - ďalší z veľmi produktívnych a ľahko prístupných - Eqip Sermia - leží asi 90 kilometrov severne.
Kto túži po dramatických výhľadoch a chce pritom zostať na pevnine, môže vyraziť na 1,5 kilometra dlhý peší trek po pohodlných drevených chodníkoch okolo archeologického náleziska Sermermiut, z ktorého sa otvárajú prekrásne pohľady do údolia aj na samotný ľadovec.
Vo vodách zálivu, bohatých na potravu, sa radi zdržujú uškatce aj veľryby a vychádzky za ich pozorovaním sú tu obľúbenou aktivitou, rovnako ako jazdy so psím záprahom: grónskych ťažných psov je v meste vraj asi 3 500, bezmála toľko ako ľudí. Kto chce nahliadnuť do každodenného života obyvateľov Grónska, nemal by si nechať ujsť výpravu do Oqaatsutu, bývalej inuitskej dediny a veľrybárskej stanice, ktorá je dnes domovom asi 30 ľudí.
Grónska kuchyňa je tradične založená na mäse z morských cicavcov, zveriny, vtákov i rýb. Národným pokrmom je suaasat, polievka z tulenieho, veľrybieho, sobieho alebo vtáčieho mäsa so zeleninou, často zahustená ryžou alebo jačmeňom. Zapiť ju je možné trebárs dobre vychladeným pivom z ľadovcovej vody, ktoré priamo v Ilulissate varí Mikropivovar Immiaq, založený v roku 2013.
Miesta, ktoré stojí zato vidieť
Ilulissat Icefjord - obdivujte prekrásnu scenériu najrýchlejšie sa pohybujúceho ľadovca severnej pologule, zapísaného do Zoznamu UNESCO.
Knud Rasmussen's Museum - zoznámte sa so zaujímavou históriou oblasti aj životom slávneho polárnika, ktorý sa tu narodil.
Zion's Church - prezrite si jeden z najsevernejších kostolov sveta, peknú drevenú stavbu z roku 1782.
Sermermiut - vyrazte na krátky peší trek okolo archeologického náleziska s prekrásnymi výhľadmi do ľadovcového údolia.
Eqip Sermia - pozorujte mohutné ľadové kryhy všetkých odtieňov modrej, odlamujúce sa s hrmotom z čela majestátneho ľadovca.
Oqaatsut - nahliadnite do každodenného života grónskych ľudí v bývalom inuitskom sídle a veľrybárskej stanici severne od Ilulissatu.
Immiaq Brewery - vychutnajte si pohár dobre vychladeného piva vareného z vody priamo z ľadovca.