Inverness
Inverness

Plavby v okolí

Inverness / Veľká Británia

Na severovýchodnom pobreží Škótska tam, kde sa rieka Ness vlieva do fjordu Moray, sa rozkladá Inverness. Najväčšie a kultúrne hlavné mesto Škótskej vysočiny má asi 70 tisíc obyvateľov a je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest v Európe.  

Dejiny Inverness, v preklade "Ústie rieky Ness", spadajú najneskôr do čias 6. storočia a už v 11. storočí tu stával hrad. Strategická poloha Inverness spôsobila, že sa v jeho blízkosti odohral celý rad dôležitých bitiek medzi náčelníkmi Vysočiny a Korunou. V 17. storočí nechal generál a štátnik Oliver Cromwell postaviť za hranicami mesta rozsiahlu citadelu, z ktorej sa do dnešných dní zachovala už len hodinová veža. Od konca 17. do polovice 18. storočia hralo Inverness dôležitú úlohu v jakobínskom povstaní, dnes je podľa viacerých nezávislých štúdií "najšťastnejším" mestom Škótka a druhým "najšťastnejším" v celej Británii. Menšie lode môžu kotviť priamo v Inverness, prístavom pre tie väčšie je ale 5 tisícové mesto Invergordon v susednom fjorde Cromarty. 

Inverness sa môže pochváliť pekným Starým mestom s množstvom historických stavieb. Katedrála zasvätená svätému Ondrejovi bola vybudovaná v 19. storočí, Starý vysoký kostol potom pochádza z 18. storočia (jeho veža dokonca zo stredoveku), a je tak najstarším v celom Inverness.   

Invernesský hrad z červeného pieskovca vznikol na mieste stredovekej pevnosti v roku 1835, už v tomto období boli obľúbeným cieľom prechádzok tiež ostrovy na rieke Ness, spojenej s pevninou aj navzájom niekoľkými mostami. Neďaleko odtiaľ sa v parku Bught rozprestiera pekná botanická záhrada, kto sa chce namiesto rastlín dozvedieť viac o histórii mesta a Škótskej vysočiny, môže navštíviť moderné múzeum a umeleckú galériu Inverness.

Západne od centra mesta sa k nebu do výšky 240 metrov nad morom týči kopec Craig Phadraig, bývalá Gaelská pevnosť. Jednoduchá prechádzka po lesnej ceste zavedie záujemcov až na vrchol s peknými rozhľadmi na rieku i celé Inverness. 

Naopak, východne od Inverness leží Culloden, ktorý sa v roku 1746 stal dejiskom významnej bitky jakobínskeho povstania. Dnes tu fanúšikovia vojenskej histórie nájdu informačné centrum s interaktívnou expozíciou. Kto bude pokračovať ešte o trochu ďalej, narazí na 600 rokov starý hrad Cawdor, postavený podľa legendy okolo tŕňového stromu. 

Ani tí, ktorí vždy túžili uvidieť lochnesskú príšeru, známu ako Nessie, to nebudú mať z Inverness ďaleko: bezmála 40 kilometrov dlhé sladkovodné jazero leží len kúsok odtiaľto. Na jeho brehu stoja romantické ruiny tisíc rokov starého hradu Urquhart a 5 poschodová veža, z ktorej sa otvárajú nádherné výhľady na celú vodnú plochu. 

Ochutnať typické škótske špeciality je v Inverness povinnosťou: či už sú to známe Haggis, mleté baranie srdce, pečeň a pľúca varené v ovčom žalúdku a tradične servírované s whisky, neeps and tatties, zemiaková kaša s kvakou, alebo čierny puding, krvavá klobása s ovsenou kašou.

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Inverness Cathedral - prezrite si nádherné interiéry viktoriánskej katedrály z červeného pieskovca, vybudovanej v polovici 19. storočia.

Craig Phadraig - vystúpte k bývalej gaelskej pevnosti a kochajte sa prekrásnymi výhľadmi na mesto i rieku Ness.

Inverness Museum and Art Gallery - prostredníctvom zaujímavých expozícií poznajte históriu, tradície i umenie Škótskej vysočiny.

Loch Ness - nechajte sa okúzliť romantickou zrúcaninou hradu Urquhart a na vyhliadkovej plošine si počkajte na legendárnu lochnesskú príšeru. 

Cawdor Castle - obdivujte tŕňový strom, okolo ktorého bol pred 600 rokmi postavený hrad, ktorý si Shakespeare vybral za dejisko svojho Macbetha.

Battlefield of Culloden - zoznámte sa so slávnou bitkou jakobínskeho povstania, ktorá sa tu odohrala v polovici 18. storočia.

Tomatin Distillery - nahliadnite do tajomstva výroby vynikajúcej škótskej whisky a ochutnajte pár vzoriek.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Invernessu