Belfast
Belfast

Plavby v okolí

Belfast / Veľká Británia

Belfast je hlavným a najväčším mestom Severného Írska, v ktorom žije asi 400 tisíc obyvateľov. Je tradičným industriálnym centrom a jediným írskym mestom, ktoré priemyselná revolúcia poznamenala v plnej sile. Dobrá poloha v ústí rieky Lagan do zátoky Belfast Lough z neho robila ideálne miesto pre rozvoj lodiarskeho priemyslu, ktorým sa mesto tiež preslávilo. Popri ďalších tradičných odvetviach, ako bola výroba lán, plátna a spracovanie tabaku, sa tu rozvíjalo aj finančníctvo.

Belfast bol na svojom vrchole na konci 19. a začiatku 20. stor. a dodnes má podobu typického viktoriánského priemyselného mesta a vtedajší blahobyt sa zrkadlí v impozantných bankách, kostoloch a ďalších verejných budovách. Aj keď bola oblasť osídlená už v praveku, prvá trvalá osada tu začala vznikať až v 12. stor. okolo hradu, ktorý si tu nechal postaviť normánsky šľachtic John de Courcy. Hrad i dediny boli však o 20 rokov neskôr zničené, takže skutočné počiatky mesta možno datovať až do 17. stor, keď tu barón Chichester nechal postaviť hrad nový.

Na začiatku 17. stor. prebiehala intenzívna kolonizácia Ulsteru, počas ktorej sa sem dostali vlny anglických, škótskych i francúzskych prisťahovalcov. S nimi sa začali rozvíjať prvé priemyselné odbory, ako bolo tkáčstvo, povrazníctvo alebo lodiarstvo. Počas 18. a 19. stor. potom Ulster zasiahla priemyselná revolúcia a Belfast sa stal jej hlavným centrom. Pre potreby robotníkov boli postavené robotnícke štvrte s tehlovými domčekmi a obrovské továrne. Spoločnosť Harland&Wolff bola svojho času dokonca najväčšou lodiarskou spoločnosťou na svete a v jej dokoch pracovali desaťtisíce ľudí. Počas 19. stor. sa počet obyvateľov Belfastu zvýšil dvadsaťnásobne a mesto prežívalo skutočné zlaté obdobie, čo dokazuje aj monumentálna radnica, honosné banky aj sídla spoločností, ktoré zdobia centrum mesta dodnes. Potom sa ale mesto dostalo do hlbokého úpadku po oslabení tradičných odvetví po 2. svetovej vojne, či náboženských konfliktoch a politických nepokojoch v 70. - 90. rokoch 20. storočí.

Všetky problémy sú dnes ale zažehnané. Belfast je moderným mestom, ktoré ťaží zo svojej slávnej minulosti, ktorú návštevníci môžu obdivovať najmä v ohromnom Múzeu Titaniku či v starých dokoch. Samotným srdcom mesta je Donegall Square s krásnou radnicou z portlandského vápenca, s honosnými budovami a celým radom obchodov a tradičných krčmičiek. Necelých 100 km od Belfastu sa nachádza známa prírodná zaujímavosť - Obrov chodník. Tento zaujímavý geologický útvar, radiaci sa medzi tzv. kamenné organy bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Viac ako 40 tisíc čadičových stĺpcov, ktoré zdobia morské pobrežie, patrí medzi najväčšie turistické atrakcie v regióne a prechádzka po útesoch s výhľadom na chodník je skutočným zážitkom.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Belfast  centrum

- prístav, staré doky a múzeum Titanicu

- Radnice

- Donegall Place

- katedrála sv. Anny

- Obrov chodník

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Soda bread– miestny chlieb

Irish stew– tradične dusené mäso z hovädzieho či jahňacieho so zemiakmi a koreňovou zeleninou

Dulse - slaná desiata zo sušených morských rias, niekedy so sezamom a chlebom

Guinness - najznámejší írske pivo

Whiskey - napr. Bushmills, atď.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť