Honfleur / Francúzsko
Na severozápadnom pobreží Francúzska tam, kde sa rieka Seina vlieva do Anglického kanálu, sa rozkladá Honfleur. Normanské mesto má asi 9 tisíc obyvateľov.
Už v polovici 12. storočia bol Honfleur dôležitým tranzitným prístavom a z rozkvetu námorného trhu ťažil od skončenia storočnej vojny až do konca 18. storočia. Počas francúzskej revolúcie a prvého cisárstva mesto upadalo, čiastočne sa ale spamätalo v 19. storočí, a to vďaka obchodu s drevom zo severnej Európy. Dnes je miesto zrodu impresionizmu a prístav, odkiaľ francúzski prieskumníci vyrážali na plavby do ďalekej Ameriky, jednou z najobľúbenejších destinácií v severnom Francúzsku.
Starý prístav, Vieux Bassin, je lemovaný peknými mestskými domami z 16. - 18. storočia a nie nadarmo sa stal predlohou radu impresionistických maliarov, vrátane Clauda Moneta alebo Eugèna Boudina. Mesto bolo počas druhej svetovej vojny ušetrené bombardovania, a tak sa jeho stredoveká časť zachovala v takmer pôvodnej podobe: dláždené uličky lemované úzkymi polodrevenými domami sú dnes domovom umeleckých galérií, butikov, reštaurácií a obchodov so suvenírmi.
Už v druhej polovici 15. storočia bola staviteľmi lodí vztýčená drevená konštrukcia Kostola svätej Kataríny, najväčšieho dreveného kostola celého Francúzska. Zaujímavá je jeho oddelená zvonica, pekný organ, renesančný balkón aj vitrážové okná z 19. storočia. Za krátku prehliadku potom určite stojí aj kamenný Kostol svätého Štefana zo 14. - 15. storočia, najstarší v meste.
Z pôvodne troch sa do dnešnej doby dochovali už len dve skladiská soli : postavené boli v 17. storočí z veľkej časti z pozostatkov pevnosti, ktorá chránila prístav v 16. storočí, a vo svojej dobe ukrývala okolo 10 tisíc ton soli, používanej ku konzervácii úlovkov tohto významného rybárskeho prístavu.
Kto chce nahliadnuť do dejín Honfleuru, môže zavítať do Námorného múzea s radom modelov lodí, malieb alebo zbraní. Etnografické múzeum, sídliace v domoch z 16. a 17. storočia, potom vystavuje historické odevy, nábytok, ľudové umenie a zariadenie domácnosti, ktoré rozpráva príbeh raných obyvateľov mesta. Povinnosťou milovníkov umenia je návšteva Múzea Eugèna Boudina s expozíciami diel známych impresionistických maliarov.
Honfleur je vstupnou bránou k významným pamiatkam a miestam, pripomínajúcim dôležité historické udalosti. Návštevy odtiaľto často vyrážajú na pláže, kde sa 6. júna 1944 v Normandii vylodili spojenecké vojská alebo na Americký cintorín, miesto posledného odpočinku padlých vojakov. Obľúbenou zastávkou je tiež rovnakým smerom ležiace Bayeux a jeho múzeum stredovekých tapisérií, obsahujúce okrem iného 69 metrov dlhý kus, rozprávajúci príbeh invázie Viliama I. Dobyvateľa do Anglicka.
Gurmáni by si v Honfleure nemali nechať ujsť ochutnávku ustríc, ktorým sa tu hovorí Huîtres, alebo delikátnych syrov - ako sú camembert, livarot alebo neufchatel -, ktorými je Normandia preslávená.
Miesta, ktoré stojí zato vidieť
Église catholique Sainte-Catherine - prezrite si najväčší drevený kostol Francúzska, postavený už v 15. storočí.
Musee de la Marine - nahliadnite do dejín mesta, spojených s morom, prostredníctvom zaujímavých expozícií s modelmi lodí, historickými maľbami a radom námorných objektov.
Old Town - straťte sa v dláždených uličkách stredovekého mesta, lemovaných úzkymi polodrevenými domami s umeleckými galériami, reštauráciami i butikmi.
Musee Eugene Boudin - obdivujte diela známych impresionistických maliarov, ktorých prístav inšpiroval k rade úchvatných diel.
Pont de Normandie - prejdite sa po majestátnom, 2 143 metrov dlhom moste cez Seinu, spájajúcim Honfleur s protiľahlým Le Havre.
Muse e de la Tapisserie de Bayeux - nechajte sa okúzliť úchvatným, 69 metrov dlhým nástenným kobercom, znázorňujúcim inváziu Viliama I. Dobyvateľa do Anglicka.
Omaha Beach - zaspomínajte na udalosti druhej svetovej vojny, kedy sa na plážach v severnom Francúzsku vylodili spojenecké vojská.