Zeebrugge
Zeebrugge

Plavby v okolí

Zeebrugge / Belgicko

     V severozápadnej časti Belgicka sa na pobreží Severného mora rozkladá hlavné a najväčšie mesto belgického západného Flámska, Brugy. Mesto má asi 120 tisíc obyvateľov a jeho prístav, Zeebrugge, je jedným z najdôležitejších a najmodernejších v Európe.

Oblasť dnešných Brúg bola osídlená už v prehistorickej dobe, prvé opevnenie mesta - na obranu pobrežia pred pirátmi - bolo vybudované ešte v období pred naším letopočtom. V 12. storočí sa Brugy stali mestom a najväčšiemu rozmachu sa tešili v období od 12. do 15. storočia, kedy boli dôležitým obchodným centrom. V 16. storočí význam Brúg v prospech neďalekých Antverp upadal a až do 2. polovice 19. storočia trvalo, než svoju rolu získali späť - tentoraz ako svetová turistická destinácia, obľúbená predovšetkým britskými a francúzskymi návštevníkmi. Napriek tomu, že bolo mesto počas 1. aj 2. svetovej vojny okupované, neutrpelo v zásade žiadne škody a dnes je (nielen) vďaka svojej nádhernej architektúre obľúbeným cieľom turistov.

Brugy sú jedným z najlepšie zachovaných stredovekých miest v Európe, kde na návštevníkov čaká krásne historické centrum, zapísané do zoznamu UNESCO. Kostol Panny Márie z 13. - 15. storočia je so svojou 115 metrov vysokou vežou najvyššou stavbou v meste a jednou z najvyšších tehlových veží na svete a ukrýva slávne Michelangelovo súsošie Madona s dieťaťom zo začiatku 16. storočia.
Centrom mesta je námestie Markt, ktorému dominuje jedna z najznámejších atrakcií Brúg, zvonica z 13. storočia a Dom zvonkohry so 48 zvonmi. Z jej 83 metrov vysokej (a šikmej) veže sú pekné výhľady na centrum mesta. Na námestí Brúg stojí novogotický Justičný palác z 18. storočia, gotická radnica a Bazilika Svätej krvi, ukrývajúca relikviu, na ktorej počesť sa každoročne usporadúva špeciálna procesia.

V južnej časti historického centra sa rozkladá súbor budov, zvaných Béguinages, postavený v 13. storočí pre ženské náboženské združenie, takzvané bekyne. Kto dáva pred architektúrou prednosť výtvarnému umeniu, nemal by si nechať ujsť múzeum Groeningse s rozsiahlou zbierkou umenia od stredoveku po raný novovek, a to vrátane diel maliarov známej bruggskej školy.

Brugy sú mestom čipky, ktorá bude pekným suvenírom, a piva, ktoré sa v meste stále varí a určite stojí za ochutnávku, rovnako ako niektorá z belgických špecialít. Vyskúšať je možné mušle varené v pive či víne, alebo napríklad stoverij, dusené hovädzie so zeleninou podávané s hranolkami. Ako dezert sa budú hodiť tradičné vafle, speculoos, (neoficiálne) belgická národná sušienka alebo - ako inak - výborná belgická čokoláda.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

Markt - prejdite sa prekrásnym historickým centrom, jedným z najlepšie zachovaných stredovekých miest v Európe.
Belfry of Bruges - vystúpte na 83 metrov vysokú vežu zvonice a kochajte sa odtiaľto nádhernými výhľadmi na mesto.
Torture Museum Oude Steen - zavítajte do jedného z najstarších väzení v Európe a spoznajte históriu mučenia a jeho kontroverzné praktiky.
Church of Our Lady - nenechajte si ujsť prehliadku kostola z 12. - 15. storočia ani súsošie Márie s dieťaťom od slávneho Michelangela.
Begijnhof Brugge - prezrite si jedinečný architektonický komplex bekyní, zapísaný do Zoznamu UNESCO.
Groeningemuseum - obdivujte rozsiahlu kolekciu slávnych umeleckých diel od stredoveku až po raný novovek.
Bourgogne des Flandres Brewery - zoznámte sa so slávnym belgickým mokom pri prehliadke pivovaru a na záver sa schlaďte pohárom poriadne vychladeného piva priamo z tanku.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Zeebrugge