Mezinárodní datová hranice

Plavby v okolí

Mezinárodní datová hranice /

Medzinárodná dátová hranica (International Date Line - IDL) je pomyselná čiara na zemskom povrchu, ktorá definuje hranicu medzi jedným a nasledujúcim kalendárnym dňom. Hranica bola stanovená dohodou medzi štátmi, a to tak, aby sa pokiaľ možno vyhla pevnine a ľudskému osídleniu. Vyskytuje sa na polceste, čiže 180 stupňov na východ od nultého poludníka v londýnskom Greenwichi , ktorý je referenčným bodom časových zón.

Medzinárodná dátová hranica vedie od severného k južnému pólu a oddeľuje od seba západnú a východnú pologuľu. Nie je to rovná čiara, ale "kľučkuje" okolo 180. poludníka, aby sa vyhla politickým hraniciam a hraniciam krajín a aby niektoré štáty "nepreťala" na dvojo. O tom, že povedie len riedko osídlenou oblasťou stredného Tichého oceánu, bolo rozhodnuté na medzinárodnej konferencii, ktorá prebehla v roku 1884 vo Washingtone DC.

Pri každom prekročení dátovej hranice je potrebné upraviť si na hodinkách a ďalších zariadeniach dátum tak , aby na východ od hranice bolo o deň menej ako na západ od nej (to znamená rozdiel jednej hodiny s každými 15 stupňami zemepisnej dĺžky). Predíde sa tak tomu, že cestovateľom smerujúcim na západ cez dátovú hranicu bude jeden deň chýbať, zatiaľčo tým cestujúcim na východ naopak zvyšovať. 

Zaujímavosťou je, že dátová hranica nie je upravená medzinárodným právom, a tak si štáty môžu vybrať, ktorý dátum a časové pásmo budú používať. Niektoré krajiny k zmenám už v minulosti z praktických dôvodov pristúpili.