Santo Domingo
Santo Domingo

Plavby v okolí

Santo Domingo / Dominikánska republika

Santo Domingo de Guzmán je hlavným mestom a tiež najväčším prístavom Dominikánskej republiky. Obrovská metropola s viac ako 3 mil. obyvateľov sa pýši titulom najstaršieho mesta Nového sveta. Historické centrum Zona Colonial, ktoré bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ponúka svojim návštevníkom jedinečnú príležitosť na poznávanie tých najstarších pamiatok na americkom kontinente postavených európskymi kolonizátormi. Veľkou atrakciou je aj Faro a Colón, Kolumbov pamätník, ktorý bol postavený pri príležitosti 500. výročia Kolumbovho priplávania, a ktorý obsahuje rôzne historické artefakty vrátane údajných Kolumbových pozostatkov.

Samotné mesto bolo založené v r. 1498 Bartolomejom, bratom Krištofa Kolumba, na východnom brehu pri ústí rieky Ozama do Karibského mora. Pôvodný názov mesta znel La Nueva Isabela. V r. 1502 bola pôvodná osada zničená hurikánom a následne bola presťahovaná na západný breh, tam dostala na počesť sv. Dominika názov Santo Domingo. Tu potom vzniklo súčasné historické jadro Zona Colonial, v ktorom sa nachádzajú tie najstaršie stavby zo začiatku európskej kolonizácie Ameriky, prvá katedrála, nemocnica, univerzita i pevnosť  Fortaleza  Ozama. Mesto bolo počas koloniálneho obdobia prezývané  „vstupná brána do Karibiku“ a väčšina výprav španielskych konkvistadorov počas 16. stor. na americký kontinent začínala práve tu. Veľmi rýchlo ale Španieli zistili, že americká pevnina ponúka daleko väčšie bohatstvo a Santo Domingo tak vzápätí stratilo svoju výsadnú pozíciu. V r. 1562 bolo navyše riadne poškozené počas silného zemetrasenia. V r. 1586 ho ešte vydrancoval Francis Drake, korzár v službách anglickej kráľovnej Alžbety I., ale aj napriek týmto pohromám zostalo politickým a obchodným centrom mesta.

Počas krátkej francúzskej medzihry na konci 18. stor. a začiatku 19. stor., si Španielsko udržalo oblasť až do revolúcie v r. 1844, vtedy bola vyhlásená nezávislá Dominikánska republika a Santo Domingo sa stalo jej hlavným mestom. V rokoch 1936 až 1961 sa počas vlády diktátora Rafaela Trujilla premenovalo na Ciudad Trujillo, ale po jeho smrti sa opäť vrátilo k pôvodnému menu. Dnes je Santo Domingo po kubánskej Havane druhým najväčším mestom v Karibiku, je kultúrnym, obchodným aj vzdelanostným centrom krajiny a vďaka jeho reštaurovanému centru Zona Colonial je vyhľadávaným cieľom turistov z celého sveta.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Zona Colonial

- Alcazar de Colon

- katedrála Basilica Menor de Santa Maria

- Panteon Nacional

- Faro a Colón

- ulice Calle las Damas

 

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Sancocho – tradičná polievka z niekoľkých druhov mäsa, sladkých zemiakov, tekvice a korenia

Quipes - bochníky z bulguru či tvrdej pšenice plnené mletým mäsom a korením

Empanadas – vrecká plnené mäsom a zapečené v rúre

Mangú - kaša z plaintainov (zeleninových banánov) s cibuľkou, syrom, salámou či vajíčkom

Smažené banány


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Santa Dominga

Španielsko, Portugalsko, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe, Svätý Krištof a Nevis, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika z Málagy na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Španielsko, Portugalsko, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe, Svätý Krištof a Nevis, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika
Nalodenie: Málaga, Španielsko
Vylodenie: Santo Domingo, Dominikánska republika
Trvanie: 15 nocí