Kaikoura / Nový Zéland
Na severovýchodnom pobreží Južného ostrova Nového Zélandu leží Kaikoura. Obľúbená turistická destinácia má asi 2 tisíc stálych obyvateľov.
Pôvodné maorské kmene pritiahlo do Kaikoury prírodné bohatstvo, ktoré im zabezpečilo dostatok potravy po celý rok. Prví Európania dorazili do oblasti v roku 1770 pod vedením slávneho moreplavca Jamesa Cooka a od 40. rokov 19. storočia sa tu začal rozvíjať lov veľrýb, okolo ktorého nakoniec vyrástlo dnešné mesto. V novembri 2016 bola Kaikoura silne zničená zemetrasením o sile 7,8 stupňov Richterovej škály, zostáva však obľúbenou destináciou domácich i zahraničných turistov.
Kaikoura je preslávená pestrou zmesou živočíchov, ktorí pri jej pobreží našli svoj domov, rovnako ako populáciou vorvaňov, ktoré tadiaľ pravidelne plávajú. Obľúbené sú vychádzky na člne za ich pozorovaním, rovnako ako napríklad plávanie s priateľskými delfínmi, výlety na kajaku, alebo dokonca najlepšie potápanie v celej krajine.
Kto chce radšej zostať na zemi, môže vyraziť na prechádzku na bicykli alebo napríklad na peší trek. Prechádzka pozdĺž polostrova Kaikoura je pomerne nenáročná a tým, ktorí sa ju rozhodnú absolvovať, sa odmení prekrásnymi výhľadmi na oceán. Skalné formácie rozorvaného pobrežia si obľúbili uškatce, ktoré je tu často možné pozorovať, ako sa vyhrievajú na slnku, vidieť je však tiež celý rad druhov morských vtákov, medzi nimi napríklad aj obrovské albatrosy.
Z vnútrozemia mesto obklopujú majestátne vrcholky po veľkú časť roka snehom pokrytého pohoria Seaward Kaikoura. Na priaznivcov pešej turistiky tu čakajú kilometre peších trekov. Jedným z najobľúbenejších je výstup na vrchol hory Mt. Fyffe,odkiaľ sa otvárajú prekrásne výhľady do širokého okolia.
Záujemcovia o históriu by si nemali nechať ujsť prehliadku domu Fyffe z roku 1842. Dom postavila rodina prvých európskych osadníkov, ktorí sa v Kaikoure usadili, a to na základoch z veľrybích kostí. Návštevníci si tu môžu prezrieť zaujímavú expozíciu, ktorá pripomína slávnu veľrybársku minulosť mesta. Viac o pestrej prírodnej, spoločenskej a kultúrnej minulosti Kaikoury je možné dozvedieť sa v modernom mestskom múzeu.
Oblasť Kaikoury bola odpradávna osídlená Maormi aj obyvateľmi a hostia sa môžu s ich kultúrou, tradíciami a príbehmi zoznámiť pri niektorom z programov s členmi miestnej maorskej rodiny.
Názov Kaikoura znamená "jedlo z langusty "a lov langúst a na ňom založený priemysel dodnes hrá v ekonomike mesta nemalú úlohu. Ochutnať túto pochúťku je pritom možné v rade miestnych reštaurácií alebo tiež v obľúbenom bistre Nins Bin priamo na brehu mora, kde okrem celého živočícha pripravia napríklad aj chutné placky z jeho mäsa.
Miesta, ktoré stojí za to vidieť
Kaikoura Peninsula Walkway - prejdite sa pozdĺž prekrásneho pobrežia Kaikoury, pozorujte tulene i morské vtáky a kochajte sa nádhernými výhľadmi.
Fyffe House - zoznámte sa s veľrybárskou históriou mesta v dome, postavenom v roku 1842 na základoch z veľrybích kostí.
Kaikoura Museum - preniknite do zaujímavej prírodnej, kultúrnej a spoločenskej minulosti Kaikoury v modernom mestskom múzeu.
Seaward Kaikoura - vyrazte na peší trek a pretiahnite si nohy napríklad výstupom na vrchol hory Fyffe, odkiaľ sa otvárajú krásne výhľady do širokého okolia.
The Point Sheep Shearing Show - zúčastnite sa strihačskej show a pohladkajte jahňa v krajine, kde je oviec nespočetnekrát viac než ľudí.
Lavendyl Lavender Farm - prejdite sa voňavou levanduľovou záhradou, zahrejte sa levanduľový čajom a odvezte si na pamiatku pekný suvenír.
Nins Bin - nenechajte si ujsť miestnu pochúťku, čerstvú langustu vytiahnutú z mora len pred pár minútami.