Isle of Pines, New Caledonia / Společenství sui-generis Francie
V južnej časti súostrovia Nová Kaledónia juhovýchodne od jeho najväčšieho ostrova, Grande Terre, sa rozkladá Isle of Pines. Ostrovček v južnom Tichom oceáne má asi 2 tisíc obyvateľov, z ktorých väčšinu tvoria Kanakovia.
Melanézania obývali Isle of Pines už viac ako 2 tisíc rokov pred tým, než tu prvýkrát pristáli Európania. V roku 1774 zbadal ostrov počas svojej druhej cesty na Nový Zéland kapitán James Cook a pomenoval ho podľa jeho borovíc Isle of Pines. V 40. rokoch 19. storočia sem dorazili protestantskí a katolícki misionári aj obchodníci, túžiaci po miestnom santalovom dreve. V roku 1853 sa vlády nad ostrovom ujali Francúzi a v roku 1872 sa Isle of Pines stal trestaneckou kolóniou a domovom 3 tisíc politických vyhnancov. Dnes spolu so zvyškom Novej Kaledónie zostáva francúzskym zámorským územím aj obľúbenou destináciou výletných lodí na ich plavbách pozdĺž pobrežia Austrálie a po južnom Pacifiku.
Jeden z najkrajších ostrovčekov v južnom Tichomorí meria na dĺžku len 15 a na šírku 13 kilometrov, ponúka však rad nádherných miest, ktoré stojí za to preskúmať. Je známy predovšetkým svojimi bielymi piesočnatými plážami, tyrkysovými lagúnami a vysokými borovicami, ktoré mu dali jeho názov i prezývky "ostrov najbližší raju" a "klenot Tichomoria".
Rozprávkové pláže na návštevníkov čakajú už v prístave v zátoke Kuto na južnom pobreží ostrova, ďalšie potom v susednej zátoke Kanumera s veľkými posvätnými skaliskami Kaa Nue Mera, ideálne nielen pre rodiny s deťmi, ale aj priaznivcov šnorchlovania. Tí budú na správnom mieste aj v zátoke Oro s prírodným bazénom lemovaným vysokými borovicami a ohraničeným koralovým útesom s nespočetným množstvom farebných tropických rýb, kde sú často vidieť nielen raje, ale aj chobotnice alebo morské korytnačky.
Na ostrove obklopenom bariérovým útesom Veľká Kaledónia čaká fascinujúce bohatstvo rastlinných a živočíšnych druhov aj na potápačov. Tí by si nemali nechať ujsť predovšetkým región Gadjo v severnom cípe ostrova, kde sa pod morskou hladinou skrývajú skamenené schránky kôrovcov alebo jaskynný systém s podvodnou katedrálou. Ďalšou skvelou potápačskou destináciou je Grotte de la troisième, Tretia jaskyňa, s krištáľovo čistým jazierkom a nádhernou kvapľovou výzdobou pod jeho hladinou. Kto chce pri speleológii zostať na suchu, môže sa vypraviť do Jaskyne kráľovnej Hortenzie, následníčky trónu, ktorá sa tu vraj rok ukrývala pred nepriateľmi.
Trestaneckú minulosť ostrova dnes pripomínajú už len ruiny Vestiges du Bagni severne od Kuta, pamätník v tvare pyramídy a hroby troch stoviek vyhnancov, ktorí tu zomreli medzi rokmi 1872 a 1880. Dedina Vao bola založená tam, kam na južné pobrežie Isle of Pine prvýkrát dorazili kresťanskí misionári, a kde dodnes okrem ruín niekoľkých koloniálnych budov stojí tiež pekný kostolík, jediný na celom ostrove.
V južnej časti Isle of Pines sa k nebu vypína Pic Nga, so svojimi 262 metrami nad morom najvyšší vrchol ostrova. Výstup naň zaberie asi hodinu, kto ho ale podstúpi, bude za vynaloženú námahu odmenený dychvyrážajúcimi výhľadmi na zelený ostrov obklopený morom všetkých odtieňov modrej.
Miesta, ktoré stojí zato vidieť
Vestiges du Bagni - pri ruinách trestaneckého tábora nahliadnite do minulosti ostrova, na ktorom v druhej polovici 19. storočia žilo niekoľko tisíc politických vyhnancov.
Grotte de la Reine Hortense - užite si pokojnú aj tajomnú atmosféru majestátnej jaskyne, v ktorej sa kedysi ukrývala kanadská kráľovná Hortenzia.
Baie de Gadjo - vydajte sa na prieskum fascinujúceho života i úchvatných jaskýň pod hladinou tropického mora.
Piscine Naturelle d'Oro - kúpte sa v prekrásnej lagúne s tyrkysovo modrou vodou a koralovými útesmi plnými života.
Baie de Kanumera - užite si šnorchlovanie pri bielej piesočnatej pláži s posvätnou skalou.
Pic Nga - nechajte sa okúzliť dychvyrážajúcimi výhľadmi z najvyššieho vrchola ostrova, nie nadarmo prezývaného klenot Tichomoria.
Ile Moro - vyjdite si člnom na rozprávkový ostrovček pri brehoch Isle of Pines a zaplávajte si s rajami, žralokmi alebo morskými korytnačkami.