Semarang / Indonézia
Semarang, hlavné a najväčšie mesto provincie Stredná Jáva, nájdete na severnom pobreží ostrova. Počas obdobia holandskej koloniálnej nadvlády bolo mesto, ktoré je dnes domovom takmer 2 miliónov ľudí, jedným z najdôležitejších prístavov v oblasti. Keď ho v roku 1678 Holanďania oficiálne preberali, bol Semarang len malým sídlom s moslimskou časťou, čínskou štvrťou a holandskou pevnosťou v tvare päťuholníka, ktorá mala kolonizátorov chrániť pred akciami rebelov. Mesto bolo postavené v klasickom európskom štýle s kostolom v centre, širokými bulvármi a ulicami lemovanými nádhernými vilami.
Boli to práve Holanďania, ktorí v oblasti založili tabakové plantáže a postavili cesty a železnice. To Semarang premenilo na významné obchodné centrum. V 70. rokoch 19. storočia bolo mesto moderným sídlom s nemocnicou, kostolmi, hotelmi a výstavnými domami pozdĺž hlavných ulíc a rýchlo sa rozrastalo. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto istý čas okupované Japonskom, aby po jej skončení získalo nezávislosť a stalo sa metropolou jednej z provincií.
Semarang sa teší z klímy tropického dažďového lesa s pomerne stabilnými teplotami pohybujúcimi sa okolo 28 stupňov a štedrým prísunom dažďa v podstate po celý rok. Aj keď si teda väčšinou vystačíte s tričkom s krátkymi rukávmi a kraťasmi alebo sukňou, pozor na návštevy mešít, kde po Vás môže byť vyžadovaný konzervatívnejší odev.
Mesto nie je práve poprednou turistickou destináciou, má však svoje vlastné kúzlo: moderné výškové budovy tu stoja bok po boku koloniálnej architektúry, čínskej štvrte a malým kampongom, tradičným ázijským dedinkám. Turisti, ktorí sem priplávajú na palubách výletných lodí, odtiaľto väčšinou mieria na jednodňový výlet do Borobuduru. Najväčší budhistický chrámový komplex na svete bol postavený v tieni dvoch vulkánov už v 9. storočí, v 14. storočí bol opustený a potom prešiel niekoľkými rozsiahlymi rekonštrukciami. Dnes je zapísaný do zoznamu UNESCO a patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky Indonézie.
Až sa z jeho návštevy vrátite späť do Semarangu, nezabudnite ochutnať niektorý z miestnych tradičných pokrmov, ako je napríklad bandeng presto, pod tlakom varená mliečna ryba. Semarang je niekedy nazývaný tiež "mestom jamu", je totiž dôležitým producentom "jamu", tradičných indonézskych liečivých bylín obľúbených po celej krajine, ktoré si so sebou môžete odviezť napríklad ako suvenír.
Miesta, ktoré stojí za to vidieť
Semarang Old Town - prejdite sa po starom meste medzi budovami postavenými v období, kedy bola oblasť pod holandským vplyvom.
Lawang Sewu - navštívte pozostatok koloniálnej doby, nádhernú budovu "tisícich dverí", a železničné múzeum, ktoré dnes hostí.
Grand Masjid - obdivujte majestátnu mešitu a potom vystúpte na jej vežu a užite si pohľad na Semarang z vtáčej perspektívy.
Tugu Muda - prezrite si 53 metrov vysoký "mladý monument" postavený na pamiatku padlým v Päťdňovej bitke za nezávislosť Indonézie.
Kostol Blenduk - spoznajte ukážky holandskej koloniálnej architektúry, najstarší kostol v Strednej Jáve, postavený v tvare gréckeho kríža už v roku 1753.
Sam Poo Kong - nenechajte si ujsť návštevu najstaršieho čínskeho chrámu v meste, ktorého história siaha až do roku 1416.
Borobudur - podniknite celodenný výlet do najväčšieho budhistického kláštorného komplexu na svete a nechajte sa očariť unikátnou architektúrou starú stovky rokov.
Miesta, ktoré stojí za to vidieť
Plavby do Semarangu
Singapur, Malajzia, Thajsko, Indonézia zo Singapuru na lodi Norwegian Sun
Loď: | Norwegian Sun |
---|---|
Trasa: | Singapur, Malajzia, Thajsko, Indonézia |
Nalodenie: | Singapur, Singapur |
Vylodenie: | Benoa (Bali), Indonesia, Indonézia |
Trvanie: | 12 nocí |