Rarotonga
Rarotonga

Plavby v okolí

Rarotonga / Cookovy ostrovy

Viac ako 3 tisíc kilometrov severovýchodne od Nového Zélandu sa v strede južného Tichého oceánu rozkladá súostrovie 15 ostrovov, známych ako Cookove ostrovy. Ich hlavný a najväčší ostrov, Rarotonga, je domovom väčšiny z celkovo 17,5 tisíc ich obyvateľov.    

Rarotonga vznikla sopečnou činnosťou a je vrcholom vulkánu so základňou 4 tisíc metrov pod morskou hladinou. Archeologické nálezy dokladajú, že južná časť Cookových ostrovov bola osídlená už v dobe okolo roku 1 000. V roku 1789 navštívil ostrovy na lodi HMS Bounty Angličan Fletcher Christian, ako prví tu v roku 1814 pristáli so svojím škunerom Cumberland kapitán Philip Goodenough a austrálsky prieskumník a autor William Wenthworth. Dnes je Rarotonga obľúbenou turistickou destináciou s radom hotelov a rezortov, ktorá privíta vyše 100 tisíc návštevníkov ročne. 

Na severnom pobreží Rarotongy leží hlavné mesto Cookových ostrovov, Avarua, s pekným bielym kresťanským kostolom z roku 1853 a dvomi zaujímavými múzeami. To prvé hostí miestna knižnica a  vidieť sú tu artefakty starých veľrybárov alebo prvý tlačiarenský lis na ostrovoch. Národné múzeum Cookových ostrovov neďaleko odtiaľ potom vystavuje ľudové odevy, zbrane, umelecké diela a veľa ďalších predmetov. Zážitkom, ktorý stojí zato, je aj tradičné tanečné vystúpenie v dedine Te Vara Nui vo východnej časti ostrova. Kto chce nasať atmosféru pôvodných obyvateľov, nemal by si nechať ujsť ani návštevu Arai Te Tonga Marae, najdôležitejšieho zo starých stretávacích miest ostrova. 

Ostrov vulkanického pôvodu sa môže pochváliť nádherným vnútrozemím, ktorému dominujú sopečné vrcholy a hrebene, porastené bujným dažďovým lesom, prekladaným terasovými políčkami a močarinami. Kto si trúfne, môže si ich prezrieť pri zdolávaní drsného pešieho treku naprieč ostrovom, stúpajúceho až na vrchol 658 metrovej hory Te Rua Manga, najvyššej na Rarotonge, nie nadarmo známej ako "Ihla". Značná časť z väčšiny neobývaného vnútrozemia bola začlenená do Chránenej oblasti Takitumu, v ktorej je možné pozorovať celý rad pôvodných rastlín i vtákov, vrátane ohrozeného kakerori, rarotongského monarcha popolavého. 

Kto túži po niečom jednoduchšom, môže podniknúť výstup na Raemaru, vrchol v západnej časti ostrova, odkiaľ sa otvárajú prekrásne výhľady. V južnej časti Rarotongy sa potom nachádza Wigmorov vodopád, známy tiež ako Papua, ponúkajúci po nenáročnej prechádzke príjemné osvieženie počas horúceho dňa.   

Okolo ostrova vedie 32 kilometrov dlhá cesta, spájajúca dedinky pozdĺž jeho pobrežia. Rarotonga je obklopená lagúnou, ktorá je najširšia a najhlbšia pri jej južnom pobreží, ktoré je tak najvhodnejšie nielen na kúpanie, ale aj šnorchlovanie alebo vychádzky na člne. Ostrov je obľúbený aj potápačmi, na ktorých tu pod hladinou čaká bohatý podmorský život. Milovníci relaxu a opaľovania si potom prídu na svoje na mnohých nádherných bielych piesočnatých plážach s palmami - jednou z najobľúbenejších je Muri na východnom pobreží. 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Cook Islands National  Museum - nahliadnite do histórie pôvodných obyvateľov Cookových ostrovov prostredníctvom dobových odevov, zbraní i umeleckých predmetov.

Cross -Island Track - podniknite náročný peší trek nádherným vnútrozemím vulkanického ostrova so sopečnými vrcholmi, porastenými hustým dažďovým lesom.

Muri Beach - relaxujte a užite si vodné športy na rozprávkovej pláži s bielym pieskom a štyrmi ostrovčekmi v prekrásne čistej lagúne.   

Raemaru - vystúpte na vrchol v západnej časti ostrova a kochajte sa prekrásnymi výhľadmi. 

Arai Te Tonga Marae - navštívte najdôležitejšie z tradičných stretávacích miest pôvodných obyvateľov, známych ako Marae.   

Wigmore's Waterfall - osviežte sa počas horúcich dní pod neveľkým, ale pekným vodopádom v bujnej džungli tropického ostrova.  

Te Vara Nui Village - užite si chutnú večeru a tradičné tanečné vystúpenie pri návšteve kultúrnej dediny na východnom pobreží ostrova.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť