Sydney

Sydney / Austrália

Na východnom pobreží Austrálie leží hlavné mesto provincie Nový Južný Wales a so svojimi 5 miliónmi obyvateľov najľudnatejšie mesto krajiny, Sydney.

Už pred 30 tisíc rokmi bola oblasť osídlená pôvodnými austrálskymi ľuďmi, až do roku 1788 však trvalo, než sa Sydney stalo prvou európskou kolóniou v Austrálii. Pôvodne trestanecká kolónia rýchlo rástla, v polovici 19. storočia sa stala prvým austrálskym mestom a po migrácii spôsobenej druhou svetovou vojnou bola jedným z najmultikultúrnejších miest sveta. Dnes je Sydney dôležitým finančným, kultúrnym, univerzitným i turistických centrom Austrálie a Oceánie.

Sydney je zaujímavou zmesou najmodernejšej architektúry a historických stavieb, ktorých príkladom môže byť Katedrála svätého Ondreja, postavená v jedinečnom štýle gotického obrodenia medzi rokmi 1837 a 1868. Viktoriánsky štýl nesie majestátna budova pošty z roku 1891, ktorá je so svojimi 114 metrami jednou z najvyšších pieskovcových stavieb v meste. Najstaršou časťou mesta sú The Rocks s nádhernými starými budovami, kaviarňami a obchodíkmi so suvenírmi.

Jednou z dominánt mesta je 503 metrov dlhý Prístavný most. Mohutná oceľová konštrukcia spája Milsons a Dawes Point a sú z nej prekrásne výhľady na prístav alebo nezameniteľnú budovu Opery. Tá bola dokončená v roku 1973 a je jednou z najznámejších stavieb modernej architektúry na svete, zapísanou dokonca do zoznamu UNESCO.

Veža Sydney Tower z roku 1981 je so svojimi 309 metrami najvyššou štruktúrou v meste. V cene vstupného na vyhliadkovú plošinu sú tiež Wild Life Sydney Zoo, kde je možné vidieť množstvo endemických druhov zvierat vrátane tasmánskych čertov a koál, ale samozrejme tiež kengury alebo krokodíly. Krásu podmorského života je potom možné obdivovať v akváriu Sea Life.

Austrálske múzeum sa stará o rozsiahle zoologické, mineralogické, paleontologické a antropologické zbierky, kto dáva prednosť umeniu, nemal by si nechať ujsť návštevu Múzea súčasného umenia alebo Umeleckej galérie Nového Južného Walesu, najdôležitejšej verejnej galérie v krajine, vystavujúcej austrálske, ázijské a európske umenie.

Oddych od ruchu veľkomesta ponúka Kráľovská botanická záhrada. Otvorená bola už v roku 1816 a dnes je jedným z najnavštevovanejších miest celého Sydney. Západne od mesta sa rozprestiera Národný park Modré hory s dramatickou scenériou rozoklaných skál a útesov, s eukalyptovými lesmi, vodopádmi a desiatkami kilometrov peších trekov.

Kuchyňa Sydney je medzinárodná ako mesto samotné, chybu ale nie je možné urobiť s morskými plodmi a rybami (aj keby to malo byť "len" obyčajné fish & chips ") alebo kvalitným steakom. Za ochutnávku stoja obľúbené "koláče" s (nielen) mäsovou náplňou alebo "lamington", sladký piškótový dezert obalený v kokose a podávaný so šľahačkou.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Opera House - obdivujte jednu z najznámejších a najfotografovanejších stavieb sveta, zapísanú do zoznamu UNESCO.

Sydney Tower - nechajte sa vyviezť do výšky 250 metrov a kochajte sa prekrásnymi výhľadmi na najväčšie austrálske mesto.

The Rocks - prejdite sa historickou časťou Sydney s koloniálnymi domami, kaviarňami, obchodíkmi so suvenírmi a farmárskymi trhmi.

Royal Botanic Garden - oddýchnite si od ruchu veľkomesta v nádhernej botanickej záhrade, založenej už na začiatku 19. storočia.

Wild Life Sydney Zoo - zoznámte sa s endemickými druhmi zvierat -  s tasmánskymi čertami, koalami alebo vtákopyskmi - a pozrite si tiež austrálske klokany či krokodíly.

Art Gallery of New South Wales - nenechajte si ujsť prehliadku najdôležitejšej umeleckej galérie v krajine, vystavujúcej diela austrálskych, európskych i ázijských umelcov.

Blue Mountains National Park - vydajte sa na prechádzku dramatickou krajinou národného parku, len čo by kameňom dohodil na západ od mesta.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Sydney

Singapur, Indonézia, Austrália zo Singapuru na lodi Celebrity Solstice

Loď: Celebrity Solstice
Trasa: Singapur, Indonézia, Austrália
Nalodenie: Singapur, Singapur
Vylodenie: Sydney, Austrália
Trvanie: 14 nocí