Luderitz
Luderitz

Plavby v okolí

Luderitz / Namíbia

V juhovýchodnej časti Namíbie sa na pobreží južného Atlantického oceánu rozkladá Lüderitz, mesto postavené okolo prístavu Robert a Žraločieho ostrova.

Prvým Európanom v oblasti bol portugalský bádateľ a moreplavec Bartolomeu Dias, ktorý tu pristál v druhej polovici 15. storočia a v zátoke, ktorú pomenoval Angra Pequena (Malá zátoka), nechal vztýčiť kamenný kríž. V 19. storočí sa tu začal rozvíjať lov veľrýb, tuleňov a rybolov. Mesto bolo oficiálne založené v roku 1883 a dostalo meno nemeckého obchodníka a zakladateľa Nemeckej juhozápadnej Afriky. Po objave diamantov v roku 1909 sa v oblasti rozhorela diamantová horúčka, už po roku 1920 sa ale ťažilo len v oblastiach ako Pomona a Elizabeth Bay.

Mesto je preslávené svojou nemeckou koloniálnou architektúrou z doby diamantovej horúčky. Medzi najznámejšie stavby patrí dom Goerkehaus v štýle art nouveau, zabudovaný do skalnej steny hory Diamond Hill. Dom bol postavený medzi rokmi 1909-11 ako súkromná rezidencia manažéra a spoluvlastníka diamantovej ťažobnej spoločnosti. Na vrcholci kopca sa k nebu vypína kostol Felsenkirche, odkiaľ sú nádherné panoramatické výhľady na prístav Robert. Kostol vo vertikálnom gotickom štýle bol vysvätený v roku 1912, a patrí tak medzi najstaršie luteránske kostoly v Namíbii. Za krátku návštevu potom určite stojí aj budova železničnej stanice z roku 1904.

Záujemca o históriu mesta poteší miestne múzeum s expozíciou, ktorá sa venuje predovšetkým ťažbe diamantov, ktorá Lüderitz silne ovplyvnila. Veľkým turistickým lákadlom je dnes opustené mesto duchov Kolmanskop, bývalá prosperujúca ťažobná dedina v Namíbijskej púšti asi 10 kilometrov východne od Lüderitzu, ktorá je vyhľadávaným cieľom (nielen) fotografov. So sprievodcom je možné prezrieť si tiež znovu otvorenú diamantovú baňu v Elizabeth Bay.

Mesto a jeho okolie sa môžu pochváliť rozmanitou prírodou: vidieť tu možno kolónie tuleňov, tučniakov, plameniakov alebo pštrosov. Na svoje si prídu aj milovníci morských vtákov: neďaleké ostrovy Mercury, Ichaboe a Halifax sú domovom celej namíbijskej populácie terejov juhoafrických, ohrozených afrických tučniakov a skoro štvrtiny svetovej populácie kormoránov kráľovských. Pozorovanie delfínov a veľrýb tiež nie je žiadnou výnimkou.

Kto má viac času, môže vyraziť z mesta o trochu ďalej: dve hodiny jazdy na juh sa nachádza Bogenfels, oblasť s radom jedinečných skalných formácií vrátane 55 metrov vysokého skalného oblúku.

Chybou by potom určite bolo neochutnať niektorú z miestnych špecialít. Chýbať by medzi ne nemali vynikajúce namíbijské ustrice alebo langusty, kvôli ktorým  sa tu dokonca organizuje špeciálny festival.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Goerkehaus - prezrite si bývalú rezidenciu manažéra a spoluvlastníka diamantových baní, zabudovanú do skalnej steny v rokoch 1909-11.

Felsenkirche - kochajte sa nádhernými výhľadmi od jedného z najstarších luteránskych kostolov v Namíbii.

Kolmanskop - nenechajte si ujsť návštevu "mesta duchov", bývalej ťažobnej dediny v Namíbijskej púšti asi 10 kilometrov východne od mesta.

Point Dias - predstavte si doby, kedy do oblasti na konci 15. storočia priplávali portugalskí moreplavci a vztýčili tu kamenný kríž.

Lüderitz Museum - zoznámte sa so zaujímavou históriou mesta, v ktorej hral veľkú úlohu objav diamantov na začiatku 20. storočia.

Mercury, Ichaboe, Halifax Island - navštívte neďaleké ostrovy, ktoré sú domovom kolónií juhoafrických terejov, vzácnych afrických tučniakov aj kormoránov kráľovských.

Atlas Bay - pozorujte kolóniu tuleňov, ktorej domovom je zátoka, len čo by kameňom dohodil južne od mesta.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Luderitzu

Juhoafrická republika, Namíbia, Kapverdy, Španielsko z Kapského Mesta na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Juhoafrická republika, Namíbia, Kapverdy, Španielsko
Nalodenie: Kapské Město, Juhoafrická republika
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 20 nocí