Yangon / Myanmar
Na južnom pobreží Mjanmarska (Barmy) sa na rieke Yangon rozkladá rovnomenné mesto. Yangon, predtým známy ako Rangoon, má vyše 7 miliónov obyvateľov a je tak najväčším mestom krajiny.
Yangon bol založený ako malá rybárska dedina na začiatku 11. storočia pod názvom Dagon, svoj dnešný názov potom získal v polovici 18. storočia, keď ho dobyl kráľ Alaungpaya. Briti sa Yangonu prvýkrát zmocnili počas prvej anglo-barmskej vojny v rokoch 1824-26, po jej skončení ho ale vrátili barmskej vláde a v roku 1841 mesto ľahlo popolom. Pod britskú nadvládu Yangon druhýkrát padol v roku 1852 a o rok neskôr sa stal hlavným mestom britskej Barmy. Počas druhej svetovej vojny bol okupovaný Japonskom a silne zničený, po získaní nezávislosti krajiny zostal hlavným mestom Barmy a bol ním až do roku 2006, keď ho odtiaľto vojenská vláda premiestnila do umelo vybudovaného Naypyidawu. Yangon je aj naďalej najväčším mestom Mjanmarska a jeho najdôležitejším obchodným centrom a s uvoľňovaním režimu tiež stále populárnejším cieľom turistov.
Mesto sa môže pochváliť najväčším množstvom koloniálnych stavieb v celej juhovýchodnej Ázii. Jeho historické obchodné centrum okolo pagody Sule je domovom širokých ulíc lemovaných vysokými stromami a architektonických skvostov, ako sú bývalý Vrchný súd, budovy Sekretariátu alebo Hotel Strand.
Shwendagon je najznámejším a najposvätnejším budhistickým komplexom celého Mjanmarska. Jeho 99 metrov vysoká stupa, známa tiež ako Zlatá pagoda, je dominantou celého mesta a údajne bola vybudovaná už pred viac ako 2 500 rokmi. Podobne stará pagoda Botataung, zničená počas druhej svetovej vojny a po nej znovu postavená, ukrýva posvätný vlas Siddhártha Gautama, zakladateľa budhizmu, a ďalšie vzácne relikvie.
Kto sa chce o krajine dozvedieť viac, nemal by si nechať ujsť Národné múzeum Mjanmarska s rozsiahlou zbierkou historických a umeleckých artefaktov, prezentujúcich zaujímavé dejiny, kultúru i obyvateľov Barmy. Múzeum Bogyoke Aung San v peknej koloniálnej vile z roku 1921 potom pripomína generála Aung Sana, zakladateľa moderného Mjanmarska, zavraždeného v roku 1947.
Obľúbeným cieľom miestnych i turistov je umelo vybudované jazero Kandawgyi a jeho prírodný park a zoologická záhrada s akváriom a zábavným parkom. Milovníci prírody by mali zavítať do Národného parku Hlawga 35 kilometrov severne od mesta, kde žije hneď niekoľko druhov jeleňov, makaky, mravčiary, hady i rad pôvodných vtákov. Len čo by kameňom dohodil odtiaľ, sa rozkladá vojnový cintorín Taukkyan s hrobmi spojeneckých vojakov padlých v Barme vo svetových vojnách, jedna z najnavštevovanejších vojnových pamiatok v celej Ázii.
Ideálnym miestom na nákup autentických suvenírov je trhovisko Bogyoke Aung San (tiež Scottov trh) s viac ako 2 tisíckami obchodov a stánkov. Z miestnych špecialít potom stojí za ochutnávku mohinga, sýta polievka s ryžovými rezancami, často servírovaná s varenými vajcami, alebo lahpet thohk, šalát z nakladaných čajových listov s paradajkami, vyprážaným hráškom, arašidmi alebo sušenými krevetami.
Miesta, ktoré stojí zato vidieť
Shwendagon Pagoda - nechajte sa okúzliť 99 metrov vysokou stúpou najposvätnejšej budhistickej pagody krajiny, pokrytou 11 tonami zlata a 4,5 tisíckami diamantov.
Saint Mary's Cathedral - prezrite si jeden z koloniálnych skvostov bývalého hlavného mesta krajiny, prekrásnu katedrálu s nádhernými vitrážovými oknami z konca 19. storočia.
National Museum of Mjanmarsko - obdivujte prekrásny Leví trón barmských vládcov, tradičné odevy a ďalšie množstvo zaujímavých artefaktov rozsiahleho múzea.
Bogyoke Aung San Museum - zoznámte sa so zakladateľom moderného Mjanmarska v rezidencii generála Aung Sana, zavraždeného v roku 1947.
Hlawga National Park - pozorujte pôvodných živočíšnych a rastlinných obyvateľov Barmy v peknom národnom parku severne od mesta.
Taukkyan War Cemetery - pripomeňte si udalosti svetových vojen pri návšteve jednej z najvýznamnejších vojnových pamiatok Ázie.
Bogyoke Aung San Market - straťte sa medzi tisíckami obchodov a stánkov rozľahlého trhoviska a nakúpte ručné výrobky, šperky alebo starožitnosti.