Malakka
Malakka

Plavby v okolí

Malakka / Malajzia

Na juhozápadnom pobreží Malajzie leží na brehu rovnomenného prielivu Malakka (tiež Melaka). Hlavné mesto štátu Malakka má asi 500 tisíc obyvateľov.

Mesto vo svojej súčasnej podobe bolo založené sumatranským princom Parameswarou v druhej polovici 14. storočia, a je tak najstarším v   regióne. Po vzniku malackého sultanátu Malakka pritiahla pozornosť obchodníkov zo Stredného východu, južnej Ázie, a následne vzdialeného Portugalska a Holandska. Na začiatku 19. storočia sa kontroly nad oblasťou konečne ujala Británia a s výnimkou obdobia japonskej okupácie počas druhej svetovej vojny mesto prosperovalo. Po roku 1945 sa Malakka vrátila pod nadvládu Britov a až do roku 1963, kedy bola sformovaná Malajzia, bola hlavným mestom štátu.

Pre svoju dlhú a zaujímavú históriu bola Malakka zapísaná do Zoznamu UNESCO. Pevnosť A Famosa bola postavená Portugalcami na začiatku 16. storočia a dodnes z nej zostala iba kamenná brána Porta de Santiago, ktorá tak patrí medzi najstaršie dochované architektonické stavby juhovýchodnej Ázie a Ďalekého východu.

V roku 1650 bola v centre Malakky na Holandskom námestí postavená kancelária holandského guvernéra, Stadthuys. Dnes je historický dom s červenou fasádou a zvonicou sídlom zaujímavého Historického a etnografického múzea. Záujemcovia si dnes, v údajne najstaršej holandskej historickej budove Orientu, môžu prezrieť tradičné odevy a ďalšie artefakty naprieč storočiami.

Jedným z   najnavštevovanejších múzeí Malakky je Námorné múzeum s replikou lode Flor de la Mar a zbierkou predmetov, dokumentujúcich zlatú éru regiónu. Múzeum v očarujúcej rekonštrukcii pôvodného sultánskeho paláca z 15. storočia potom svojim návštevníkom ponúka pohľad do histórie oblasti.

Stredom Čínskej štvrti vedie ulica Jonker, lemovaná historickými domami, pochádzajúcimi až z obdobia 17. storočia. Známa je svojimi obchodmi so starožitnosťami, odevmi, ručne vyrábanými výrobkami a tiež rušným víkendovým nočným trhom.

Cheng Hoon Teng zo 17. storočia je najstarším doteraz fungujúcim chrámom v Malajzii. Praktizuje hneď tri náboženstvá - taoizmus, konfucianizmus a budhizmus - a pochváliť sa môže prekrásne zdobeným interiérom.

Malakkská časť Saint John's, známa ako "Portugalská dedina", je domovom potomkov malajzijských Portugalcov a návštevníkov sem láka predovšetkým veľmi obľúbený "júnový festival", plný pestrofarebných kostýmov, hudby a tanca.

Kto sa chce pokochať nádhernými výhľadmi na mesto, mal by absolvovať 7 minútovú jazdu na vrchol 110 metrovej gyroskopickej veže Taming Sari.

Sumatranského nosorožca, malajského bizóna alebo indočínskeho tigra je možné pozrieť si v   Malackej ZOO, oddych od ruchu veľkomesta ale ponúka tiež pekný park Ayer Keroh alebo horúce pramene Gadek a Jasin severovýchodne od Malakka.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

A Famosa - obdivujte pozostatky kamennej portugalskej pevnosti zo 16. storočia najstaršie dochované európske koloniálne stavby v oblasti.

Malacca sultanátu Palace Museum - nahliadnite do pestrej minulosti Malakka v nádhernej rekonštrukcii sultánskeho paláca z 15. storočia. 

Chinatown - straťte sa medzi stánkami nočného trhu, pravidelne usporadúvaného v uličkách Čínske štvrti, lemovanej domami zo 17. storočia. 

Maritime Museum - prezrite si repliku slávnej portugalskej lode zo začiatku 16. storočia v   jednom z   najnavštevovanejších múzeí Malakka.

Taming Sari Tower - užite si nádherné výhľady na mesto z vrchola 110metrovej gyroskopickej veže.

Cheng Hoon Teng Temple - nechajte sa okúzliť oslnivou výzdobou "Chrámu zeleného mraku", najstaršieho doteraz funkčného chrámu v  krajine.

Malakka ZOO - navštívte jednu z  najlepších malajzijských zoo a pozrite si sumatranského nosorožca alebo indočínske tigre.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť