Port Said / Egypt
Na severnom pobreží Egypta sa na brehu Stredozemného mora rozkladá Port Said. Mesto pri severnom ústí Suezského prieplavu má bezmála 700 tisíc obyvateľov.
Port Said bol založený v roku 1859 v čase začatia výstavby Suezského prieplavu a čoskoro sa stal globálnou metropolou, ktorou zostal až do prvej polovice 20. storočia. Od roku 1902 bolo mesto dôležitým prístavom pre export egyptskej bavlny, o dva roky neskôr bola otvorená železnica, ktorá ho spojila s Káhirou, a po prvej svetovej vojne vzniklo na ázijskom brehu prieplavu sesterské mesto Port Fuad. Nasledujúce obdobie bolo búrlivé: rok 1952 bol začiatkom egyptskej revolúcie, o 4 roky neskôr došlo k Suezskej kríze a v 60. a 70. rokoch k niekoľkým vojnám so susedným Izraelom a evakuácii mesta. Po vojne bol Port Said znovu osídlený a v roku 1976 sa stal bezcolným prístavom. Dnes je obľúbenou turistickou destináciou, vyhľadávanou najmä v letných mesiacoch.
Port Said sa môže pochváliť radom pekných koloniálnych stavieb z 19. storočia i budov s drevenými balkónmi z počiatku 20. storočia. Návštevníci ich môžu obdivovať napríklad pri prechádzke po peknej nábrežnej promenáde, tiahnucej sa v dĺžke 8 kilometrov a ponúkajúcej pekné výhľady na more. Tie sú tiež od majáka z roku 1869: mohutná stavba pripomína otvorenie Suezského prieplavu a je prvou konštrukciou z vystuženého betónu na svete. Pamiatkou na doby, kedy bol Port Said kozmopolitným obchodným centrom, je potom bývalý obchodný dom Simon Arzt, zaujímavá, dnes už nevyužívaná stavba v architektonickom štýle art deco.
Záujemcovia o históriu by si nemali nechať ujsť návštevu Národného múzea Port Said, obsahujúceho zbierku tisícov artefaktov, ktoré rozprávajú príbeh mesta i celého Egypta. Kto dáva prednosť vojnovým dejinám, môže zavítať do Vojenského múzea so zaujímavými expozíciami s témou Suezskej krízy a vojen s Izraelom. Milovníkov umenia poteší Múzeum moderného umenia v Egypte s desiatkami moderných a súčasných diel. Kúsok od neho potom stojí zaujímavý pamätník obetiam Suezskej krízy, skonštruovaný v podobe faraónskeho obelisku.
Pobrežie Port Said je lemované radom nádherných súkromných i verejných pláží, ktoré sú jedným z najväčších lákadiel mesta, rovnako ako plavba samotným, 193 kilometrov dlhým prieplavom.
Západne od prístavu sa rozkladá jazero Manzala s ostrovom Tennis (alebo tiež Tinnis ) s pozostatkami starovekého islamského mesta, opusteného v 12. storočí v dobe križiackych vojen. Rovnakým smerom potom leží Národný park a prírodná chránená oblasť Ashtoum el- Gamil, ideálne miesto na pozorovanie migrujúcich vtákov.
Port Said je bránou do 200 kilometrov vzdialenej Káhiry s jedinečnými historickými mešitami, prastarými kostolmi, skvelými múzeami, jedným z najväčších trhovísk sveta... a hlavne unikátnymi pyramídami, ktorých prehliadku by si nikto nemal nechať ujsť.
Egyptská kuchyňa je kombináciou tých najlepších chutí Stredného východu. Medzi obľúbené špeciality patria foul (pokrmy z fazule), pečený holub, kebab alebo hummus.
Miesta, ktoré stojí zato vidieť
Waterfront Quarter - prejdite sa po peknej nábrežnej promenáde, lemovanej koloniálnymi stavbami z konca 19. a začiatku 20. storočia.
Port Said Martyrs Memorial - pripomeňte si udalosti Suezskej krízy pri pamätníku v podobe faraónskeho obelisku.
Lighthouse of Port Said - obdivujte nádherné výhľady od majestátneho majáku z roku 1869, prvé stavby z vystuženého betónu na svete.
Port Said National Museum - nahliadnite do zaujímavej histórie mesta na severnom konci 193 kilometrov dlhého prieplavu, spájajúceho Stredozemné more s Červeným morom.
Tennis Island - nenechajte si ujsť prehliadku opusteného starovekého islamského mesta, ležiaceho na ostrove jazera Manzala.
Ashtoum el- Gamil National Park - pozorujte migrujúce vtáky v peknom národnom parku západne od mesta.
Cairo - vydajte sa do rušnej metropoly a obdivujte prastaré mešity, staroveké kostoly a dychberúce pyramídy.