Belehrad

Plavby v okolí

Belehrad /

Na sútoku Sávy a Dunaja leží v Panónskej panve hlavné a najväčšie mesto Srbska, Belehrad. Mesto je domovom asi 1,2 milióna obyvateľov.

Už v 6. tisícročí pred naším letopočtom osídlovala oblasť dnešného Belehradu dôležitá prehistorická kultúra Vinča. V nasledujúcich tisícročiach sa v nadvláde nad strategicky dôležitým centrom striedali najrôznejšie ríše vrátane Ottomanskej a Habsburskej. Medzi rokmi 1918 a 1991 bol Belehrad hlavným mestom Juhoslávie, po získaní nezávislosti sa potom stal hlavným mestom Srbska. V kosovskej vojne v roku 1999 bolo mesto bombardované vojskami NATO a silne poškodené, dnes je finančným a informačným centrom nielen Srbska, ale celej juhovýchodnej Európy.

Mesto je zmesou architektonických štýlov. Jeho najstaršou časťou je park Kalemegdan s Belehradskou pevnosťou, pôvodne vybudovanou už v 3. storočí, známou kilometrami podzemných chodieb, tunelov a katakomb. Park, ktorý ju obklopuje, ponúka nespočetné množstvo peších trás a hosťuje tiež Vojenské múzeum alebo belehradskú ZOO.

Na Námestí Nikoly Pašić stojí pomník predsedu vlády a jedna z najväčších belehradských fontán, rovnako ako majestátna budova Dom Sindikata, postavená v polovici 20. storočia v štýle socialistického realizmu.

Z konca 19. storočia pochádza Starý palác, bývalé sídlo dynastie Obrenović, ktorý je možné navštíviť v rámci organizovanej prehliadky so sprievodcom. Srbský ortodoxný Kostol svätého Marka bol postavený v polovici 20. storočia na mieste pôvodnej drevenej, o sto rokov staršej stavby. Dominantou Belehradu je Kostol svätého Sávu. Dokončený bol až v roku 1989, radí sa však medzi najväčšie ortodoxné kostoly a všeobecne kostolné stavby na svete.

Belehrad je sídlom celého radu múzeí. Národné múzeum bolo založené už v polovici 19. storočia a v zbierke má cez 400 tisíc artefaktov vrátane malieb, kresieb a výtlačkov. V etnografickom múzeu je možné zoznámiť sa s kultúrou Balkánu. Múzeum súčasného umenia by si potom nemali nechať ujsť priaznivci Andyho Warhola alebo Joana Miró. Za zmienku určite stojí aj Múzeum letectva s 2 stovkami lietadiel alebo Múzeum Nikolu Teslu, venované známemu vynálezcovi. Záujemcovia o históriu oblasti musie navštíviť mauzóleum Josipa Tita, dokumentujúce život bývalého juhoslovanského prezidenta.

Na hore Avala stojí 204 metrov vysoká rovnomenná veža, z jej vyhliadkovej plošiny sú nádherné rozhľady do širokého okolia. Na rieke Sáva sa rozkladá bývalý ostrov Ada Ciganlija so 7 kilometrami pláží a najväčším športovým a rekreačným komplexom v meste.

Typickými srbskými pochúťkami sú čevapčiči, pljeskavica alebo pečenje. Zo sladkostí stojí za ochutnanie baklava, z alkoholických nápojov potom samozrejme miestna slivovica - rakija.

Miesta, ktorá stojí za to vidieť

Beogradskej tvrđava - navštívte pevnosť s rozsiahlym podzemným systémom a nádherným parkom s kilometrami peších trás.

Hram svetog Save - obdivujte jeden z najväčších ortodoxných kostolov na svete, postavený na mieste pozostatkov srbského princa a ortodoxného mnícha.

Narodni Muzej SRBI - zoznámte sa s históriou oblasti a pozrite si rozsiahlu zbierku umeleckých diel v múzeu z polovice 19. storočia.

Kuća cveća - preniknite do života bývalého juhoslovanského prezidenta v mauzóleu Josipa Tita.

Ada Ciganlija - užite si kilometre pláží aj najväčší športový a rekreačný komplex Belehradu, rozkladajúci sa na rieke Sáva.

Trg Nikola Pašić - nenechajte si ujsť námestie s pomníkom bývalého predsedu vlády, majestátnou fontánou aj známou budovou v štýle sovietskeho realizmu.

Avalski toranj - kochajte sa nádhernými výhľadmi z 204 metrov vysokej veže, vypínajúcej sa nad mestom na vrchu s rovnakým menom.